Po godzinach

Wojciech Kowalczuk
22-08-2001, 00:00

Marian Krzemiński

Wbrew ogólnej tendencji panującej w ostatnich dniach na GPW, akcje kierowanej przez Mariana Krzemińskiego spółki zwyżkują. Satysfakcja prezesa Polskiej Miedzi jest zapewne spora, choć zwyżka nie wynika bynajmniej z dobrych rezultatów osiąganych przez spółkę. KGHM stał się chyba pierwszym baneficjentem koszmarnych problemów ze zbilansowaniem przyszłorocznego budżetu państwa.

Kurs walorów tej spółki pomknął w górę po pojawieniu się pogłosek, że Polska Miedź zamierza sprzedać swoje udziały w Polkomtelu — blisko 20 proc. Jest prawie pewne, że uzyskane w ten sposób środki (około 4 mld zł) zostaną przeznaczone na dywidendę, ponieważ będzie do tego dążył Skarb Państwa (właściciel 44 proc. akcji KGHM), który mógłby w ten sposób zyskać około 1 mld zł na łatanie budżetowej dziury.

Jeszcze raz potwierdziło się więc porzekadło, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przynajmniej dla niektórych.

Longin Komołowski

Kadencja Ministra Pracy i Polityki Społecznej kończy się w nie najlepszym stylu. Podobnym zresztą do tego, w którym przebiegała przez blisko cztery lata. Zamiast w systemowe działania zmierzające do ograniczania bezrobocia, obfitowała w doraźne posunięcia, nierzadko wymuszane przez demonstracje doprowadzonych do ostateczności przedstawicieli różnych grup zawodowych.

W rezultacie, bezrobocie w lipcu osiągnęło najwyższy od ponad 7 lat poziom 15,9 proc. Ponad 871 tys. zarejestrowanych bezrobotnych to o 22 tys. więcej niż miesiąc wcześniej i o blisko 400 tys. więcej niż w lipcu roku 2000. Po zapoznaniu się z tymi wskaźnikami, żalu z powodu bliskiego końca kadencji Longina Komołowskiego pozbędą się chyba nie tylko jego ewentualni zwolennicy, ale nawet sam minister pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po godzinach