Po I kwartale będzie wiadomo, ile zainwestowano w ramach offsetu

opublikowano: 31-01-2004, 10:47

PAP: Na razie nie wiadomo, ile zainwestowano w Polsce w ramach offsetu. Pełne wyniki znane będą po pierwszym kwartale tego roku, kiedy wszystkie firmy biorące udział w

offsecie złożą roczne raporty - poinformował PAP dyrektor departamentu offsetowego resortu gospodarki Witold Misiowiec.

Misiowiec zaznaczył, że "ponieważ jest to bardzo ważna sprawa", to resort nie chce i nie może podawać wiadomości cząstkowych i niedokładnych.

Cztery umowy: na dostawę samolotów F-16 dla polskich sił zbrojnych, pożyczkową, finansową i offsetową podpisali w kwietniu 2003 r. ministrowie Polski oraz przedstawiciele sił zbrojnych USA i firmy Lockheed Martin.

W zapisach umowy offsetowej Amerykanie zobowiązali się do zrealizowania offsetu, (liczonego przy użyciu mnożników zależnych od znaczenia poszczególnych projektów dla polskiej gospodarki) na kwotę 6,028 mld USD. Zadeklarowali jednak rozpoczęcie inwestycji offsetowych o wartości liczonej z mnożnikami 12,5 mld USD.

Umowa offsetowa zawiera 44 projekty obejmujące 74 konkretne zobowiązania. 16 projektów to inwestycje bezpośrednie w przemysł zbrojeniowy. 28 dotyczy produkcji i działalności cywilnej. Na wypełnienie zobowiązań offsetowych LM ma 10 lat.

Ustawa offsetowa przewiduje, że offsetodawca ponosi odpowiedzialność za niewykonanie offsetu. Jeżeli usługa offsetowa nie zostanie wykonana lub będzie wykonana nienależycie, to kara finansowa sięga 100 proc. wartości kontraktu.

Lockheed Martin realizuje obecnie w Polsce program offsetowy związany z zakupem samolotów F-16 dla polskiego wojska. Kilka dni temu dyrektor ds. offsetu amerykańskiego koncernu Philip Georgariou zapowiedział, że w ciągu dziewięciu miesięcy Lockheed Martin rozpoczął realizację 25 projektów offsetowych. Szczegółowy raport z wykonania offsetu Amerykanie przedstawią przed końcem marca.

Wśród rozpoczętych projektów offsetowych są: Opel Gliwice, Akcelerator Technologiczny i Instytut Lotnictwa, transfer technologii do Grupy Lotos oraz programy dla PZL Mielec, WSK Rzeszów, WSK Bydgoszcz i Bumar Łabędy. Jednym z nowych projektów, dodanych do programu offsetowego, jest bliski podpisania kontrakt handlowy Nitro-Chem SA w Bydgoszczy z amerykańską firmą ATK.

Do 31 marca 2004 roku Lockheed Martin ma przedłożyć Ministerstwu Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej formalny raport szczegółowo przedstawiający realizację zobowiązań offsetowych w 2003 roku.

We wtorek Lockheed Martin podał, że podpisał list intencyjny z Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji (PIT), dotyczący współpracy przemysłowej w zakresie technologii radarowych związanych z obroną antyrakietową. Lockheed Martin i PIT będą współpracować nad wspólnym rozwojem technologii radarowych oraz dowodzenia i kontroli, związanych z obroną antyrakietową.

W czwartek Zakłady Chemiczne Nitro-Chem SA z Bydgoszczy podpisały z Alliant Techsystems (ATK) z Minnesoty kontrakt o wartości 23,6 mln USD również w ramach programu offsetowego. Kontrakt offsetowy pomiędzy Nitro-Chem i ATK jest nowym projektem offsetowym, nie ujętym w oryginalnej umowie offsetowej z kwietnia 2003.

ATK jest znaczącym amerykańskim producentem w branży lotniczej i obronnej. Roczna sprzedaż firmy wynosi około 2,2 mld USD. Zakłady Chemiczne Nitro-Chem SA działają w branży materiałów wybuchowych od ponad 50 lat. Wyroby znajdują zastosowanie w przemyśle wydobywczym i przemyśle chemicznym a także dla celów wojskowych.

Już kilka miesięcy po podpisaniu umów program offsetowy budził wątpliwości. W październiku ubiegłego roku władze Prawa i Sprawiedliwości w liście do premiera Leszka Millera zarzuciły, że rząd nie ma strategii offsetowej, a wątpliwości i podejrzenia budzi dobór kontraktów oraz firm realizujących kontrakty określone w umowie offsetowej związanej z zakupem samolotów wielozadaniowych.

Szef PiS Jarosław Kaczyński obawiał się wówczas, że przy realizacji programów offsetowych środki nie będą rozdysponowywane racjonalnie, lecz "wedle systemu dość niejasnych układów". PiS domagał się, aby w proces kontroli nad negocjacjami i wykonaniem umów offsetowych włączony został Sejm i dlatego postuluje utworzenie specjalnej podkomisji, która zajęłaby się tymi zadaniami.

W grudniu 2003 r. "Rzeczpospolita" podała, że zagrożony jest program zainwestowania w Polsce przez amerykański koncern Lockheed Martin w ciągu 10 lat prawie 8 mld USD. Z informacji "Rz" wynikało, że rząd Polski nie podjął dotychczas decyzji w sprawie najdroższej z tych inwestycji - uruchomienia sieci profesjonalnej łączności Tetra. Sieć Tetra miała rozwiązać problem bezpiecznego komunikowania się policji i służb ratowniczych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po I kwartale będzie wiadomo, ile zainwestowano w ramach offsetu