Czytasz dzięki

Po nerwowej sesji Wall Street finiszuje w zieleni

opublikowano: 15-06-2020, 22:11

Po bardzo słabym początku, sugerującym, że kontrolę nad Wall Street przejął obóz niedźwiedzi indeksy powoli zaczęły odrabiać straty i po połowie sesji udało się im wyjść nad kreskę. Szczególnie dobrze prezentował się segment spółek zaawansowanych technologicznie.

NYSE, Wall Street
Wyświetl galerię [1/3]

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji indeks największych blue chipów Dow Jones IA zyskiwał 0,62 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkował o 0,83 proc. natomiast Nasdaq Composite rósł o 1,43 proc. 

Początkowa przecena, ze skalą mogącą zapowiadać paniczną wyprzedaż, kiedy indeksy traciły po ponad 2,5 proc. determinowana była wzrostem obaw o nową falę pandemii koronawirusa po informacjach o wzroście liczby zakażań zarówno w Chinach, jak i Stanach Zjednoczonych oraz przełożeniem się jej na gospodarkę.

Nastroje jednak stopniowo poprawiały się, w czym pomógł komunikat Fed o rozpoczęciu skupu szerokiej palety obligacji korporacyjnych. Wcześniej Bank Rezerw Federalnych zobowiązał się do zakupu funduszy w obrocie giełdowym, które obejmowały obligacje korporacyjne, ale jego ogłoszenie odzwierciedla ekspansję poprzez kredyt korporacyjny na rynku wtórnym lub SMCCF 

Analitycy wskazują, że część inwestorów wykazuje nerwowość gdyż czuje się niepewnie ze względu na – ich zdaniem – zbyt mocne i zbyt szybkie dotychczasowe wzrosty na Wall Street. 

Biliony dolarów w postaci bodźców fiskalnych i monetarnych oraz złagodzenie restrykcji podniosły indeks S&P 500 aż 47,5 proc. z pandemicznego minimum w marcu i pomogły technologicznemu wskaźnikowi Nasdaq potwierdzić hossę w zeszłym tygodniu.

W końcowej fazie poniedziałkowej sesji na wartości zyskiwało 9 z 11-tu głównych sektorów wchodzących w skład indeksu S&P500. Największe procentowe zyski były udziałem branż przemysłowej i finansowej.

Spośród spółek warto wspomnieć o Tesli. Wycena rosła na zamknięciu o około 6 proc. i znów zbliżyła się do psychologicznego poziomi 1000 USD za walor. Producent elektrycznych samochodów zawdzięcza aprecjację informacji o wzroście sprzedaży pojazdów koncernu w Chinach w maju co sugeruje odbicie popytu po załamaniu wywołanym pandemią. W ubiegłym miesiącu koncern sprzedał ponad 11,36 tys. aut co jest jego najlepszym wynikiem miesięcznym na tamtejszym rynku.

Równie sporym wzrostem mogły pochwalić się papiery koncernu farmaceutycznego Moderna. W jego przypadku było to zasługą informacji, że rząd Izraela prowadzi zaawansowane negocjacje ws. zakupu szczepionki firmy przeciwko Covid-19.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane