Po panelach czas na wiatraki

PKN Orlen zamierza wyposażyć swoje stacje paliw w turbiny wiatrowe.

To kolejne, obok piwlotażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, przedsięwzięcie w celu zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw koncernu. Zgodnie z założeniami turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy 20-40 kW ma jednocześnie być masztem reklamowym. Instalację pierwszej turbiny zaplanowano na 2018 r. Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, spółka wykorzysta ich więcej. Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania obiektów na energię elektryczną. Możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze i uniezależnienie od jego kierunku pozwala na produkcję energiiprzez cały rok.

Konstrukcje o pionowej osi pracują niemal bezgłośnie, więc eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników i pracowników stacji. W celu wykorzystania odnawialnych źródeł energii PKN Orlen wdrożył również pilotażowe mikroinstalacje (o mocy do 40 kWp) fotowoltaiczne na 11 swoich stacjach paliw w całym kraju, co umożliwia weryfikację produktywności jednostek przy różnym nasłonecznieniu.

Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach prawie 80 MWh energii elektrycznej zużytej niemal w całości na potrzeby stacji. Obecnie monitorowane są najważniejsze parametry instalacji i dokonywane korekty. To rozwiązanie ma efekt ekologiczny w postaci pozyskania czystego źródła prądu, jak też wymiar ekonomiczny przez ograniczenie zakupu energii z sieci. Moduły fotowoltaiczne na dachach i wiatach stacji paliw wkomponowały się w architekturę obiektów.

Ilości energii ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach. W celu zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw PKN Orlen planuje również budowę pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. Trwa badanie rynku, co umożliwi składanie ofert przez dostawców tego typu rozwiązań. Budowa układu magazynowania energii elektrycznej stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych OZE. Instalacja pilotażowej jednostki wyposażonej w akumulatory energii pozwoli na oszacowanie potencjału wykorzystania magazynu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Po panelach czas na wiatraki