Pochwal się zagranicznym dyplomem

Dorota Czerwińska
opublikowano: 25-04-2008, 00:00

Studia MBA na Zachodzie sprzyjają nie tylko nauce, ale także nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów biznesowych.

Renomowane zachodnie uczelnie gwarantują wysoki poziom nauki

Studia MBA na Zachodzie sprzyjają nie tylko nauce, ale także nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów biznesowych.

Bardzo dobrą, choć i bardzo drogą inwestycją są zagraniczne studia MBA. Rekrutacja jest tam dużo ostrzejsza niż w Polsce. Trzeba mieć co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe i bardzo dobrze znać angielski. Rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone telefoniczne lub osobiście przez przedstawicieli uczelni, którzy specjalnie w tym celu przyjeżdżają do Polski.

— Chodzi nie tylko o ocenę znajomości angielskiego, ale także o wiedzę i doświadczenie, czyli o to, co kandydat potrafi wnieść w te studia od siebie. Nie zapominajmy, że MBA opiera się w dużej mierze na rozwiązywaniu problemów biznesowych — zwraca uwagę Robert Zduńczyk, absolwent Executive MBA Chicago Graduate School of Business.

Firma albo stypendium

Rafał Karski, dyrektor marketingu w Liberty Direct, absolwent MBA na francuskim INSEAD, decyzję o studiach podjął sam.

— Ale sfinansowałem je dzięki programowi stypendialnemu szkoły: Creativity in business, którego fundatorem była firma Eli Lilly. Aby je otrzymać, musiałem przygotować pracę na temat kreatywności w biznesie — opowiada Rafał Karski.

Stypendium — 35 tys. euro — pokryło koszt nauki. Koszty utrzymania — 12 tys. euro — menedżer musiał pokryć z własnej kieszeni. Nie było mu łatwo pogodzić studiowania za granicą z pracą w Polsce. Nauka zajmowała mu po 12-14 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dlatego zrezygnował z pracy i wyjechał na rok do Fon- tainebleau.

Z kolei Robert Zduńczyk jest jednym z pierwszych polskich absolwentów MBA w Chicago. Skończył je 10 lat temu. Dzisiaj jest niezależnym doradcą i wiceprezydentem Klubu Absolwentów Chicago Graduate School of Business.

— To był bardzo duży wysiłek — wspomina Robert Zduńczyk.

Amerykańska uczelnia podjęła wtedy decyzję o rozszerzeniu działalności w Europie i otworzyła kampus w Barcelonie. Zajęcia odbywały się w Chicago, Barcelonie i Singapurze. Teraz kampus z Hiszpanii jest już przeniesiony do Londynu.

— Dziś polskich absolwentów jest 30, a trzy kolejne osoby dołączą do nas w tym roku — mówi Robert Zduńczyk.

Cudze chwalicie

Choć nie było łatwo, absolwenci polecają zagraniczne MBA.

— Renomowane zagraniczne uczelnie stosują ostre kryteria przyjęć i gwarantują wysoki poziom nauczania. A porządne studia nigdy nie tracą na wartości i są istotnym uzupełnieniem doświadczeń zawodowych — zachwala Rafał Karski.

Robert Zduńczyk docenia międzynarodowość programu.

— Każdy ze studentów, zależnie od swoich doświadczeń, ale także szerokości geograficznej, z której pochodził, miał inne podejście do rozwiązywania problemów biznesowych. A to wiedza i umiejętności nie do przecenienia — twierdzi Robert Zduńczyk.

Ważne jest także nawiązywanie międzynarodowych kontaktów biznesowych, które potem procentują.

— Co jakiś czas się spotykamy. Gdy ktoś ma jakiś problem, pomagamy. Zdarza się, że współpracujemy. To, że studiowałem na jednej z najlepszych biznesowych uczelni na świecie, ma także wartość dla moich klientów. Kiedy jeden z nich miał problem, pomogłem mu razem z moim hiszpańskim kolegą, menedżerem jednego z tamtejszych banków — wspomina Robert Zduńczyk.

Rafał Karski twierdzi, że dyplom INSEAD podniósł jego wartość na rynku pracy. Już w trakcie studiów otrzymał ofertę pracy w L’Oreal w Paryżu, a po ich ukończeniu — propozycje pracy w ramach tzw. networkingu, w tym w Liberty Direct.

Gdzie po pieniądze

Instytucje finansujące studia MBA w USA

- www.mefa.org

- www.mbainfo.com/funding.html

- www.fafsa.ed.gov

- www.internationalstudentloan.com

- www.eStudentloan.com

- www.scholarshipworkshop.com

- www.bunac.org

- www.iefa.org

- www.collegeaidresource.com

Instytucje finansujące studia MBA w Europie

- www.natwest.com

- www.bankofscotland.co.uk

- www.lifelonglearning.co.uk/cdl

- www.raeng.org.uk

- www.gradloans.com

- www.iefa.org

Źródło: www.edupracuj.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy