Pociąg do samorządowej kolei

Państwo wesprze Przewozy Regionalne. Spółka już marzy o wielkich inwestycjach.

Tylko sześć samorządów wojewódzkich podpisało listy intencyjne dotyczące dokapitalizowania Przewozów Regionalnych. Do spółki ma trafić 750 mln zł, dzięki czemu spłacone zostaną historyczne długi oraz przeprowadzona restrukturyzacja. Inwestorem przejmującym 51 proc. udziałów może zostać Agencja Rozwoju Przemysłu albo inny podmiot wytypowany przez państwo. O takim scenariuszu pisaliśmy 1 października.

- Spodziewaliśmy się, że porozumienie podpisze więcej samorządów, ale nie poddajemy się. Do końca roku będziemy z niezdecydowanymi właścicielami rozmawiać o szczegółach restrukturyzacji – mówi Wojciech Kroskowski, wiceprezes Przewozów Regionalnych.

Chodzi zwłaszcza o co najmniej pięcioletnie umowy na świadczenie usług przewozowych. W krajach Europy Zachodniej są standardem.

Spółka musi uzdrowić nie tylko finanse, ale także przygotować się do walki o klienta. To zaś wymaga kapitałochłonnych inwestycji, których finansowanie mogą zabezpieczać umowy na świadczenie usług samorządom.

- W ciągu pięciu lat chcemy kupić 50-60 pociągów – szacuje Wojciech Kroskowski.

Więcej w poniedziałkowym „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane