Partnerem sekcji jest TAURON

Poczta Polska podpisała umowę na Mieszkanie+

AR
aktualizacja: 13-07-2017, 15:05

Na dwóch działkach położonych na warszawskiej Woli powstanie 1100 mieszkań na wynajem. 13 lipca umowę inwestycyjną w tej sprawie podpisały Poczta Polska oraz BGK Nieruchomości.

Tanie rządowe mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności powstaną na gruntach Poczty Polskiej – to pierwsza tego typu umowa w ramach programu Mieszkanie+, za którego pilotaż odpowiada BGK Nieruchomości. Dotychczas spółka podpisywała umowy inwestycyjne tylko z samorządami.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

– Nasza spółka realizuje program Mieszkanie+w ramach działań rynkowych, dlatego cieszy nas, że na zasadach komercyjnych pozyskaliśmy stołeczne grunty, doskonale położone i skomunikowane z warszawskim śródmieściem – podkreśla Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Bloki w ramach programu Mieszkanie+ w Warszawie powstaną w dzielnicy Wola. Na pierwszej działce - o pow. 2 ha, przy ul. Sowińskiego 28 - zbudowanych zostanie blisko 450 mieszkań, na drugiej - o pow. 3 ha, przy ul. Worcella 1 - około 650 mieszkań. Umowa przewiduje powołanie spółki celowej, do której Poczta Polska wniesie działki aportem, a budowę mieszkań sfinansuje fundusz zarządzany przez spółkę BGK Nieruchomości.

–  Mieszkanie+ to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest zwiększenie liczby mieszkań na wynajem w przystępnych cenach. Cieszę się, że to właśnie na gruntach Poczty Polskiej jako pierwszej spółki Skarbu Państwa rozpocznie się realizacja inwestycji – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Pomysł budowy tanich rządowych mieszkań na warszawskiej Woli popiera Marcin Krasoń, analityk nieruchomości z Home Broker.

–  Około 1,1 tys. mieszkań, które mają powstać na warszawskich Odolanach, w całkiem atrakcyjnym punkcie miasta, to najświeższy hit. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre pomysły w ramach Mieszkanie+ budzą zdziwienie – mówi analityk.

Jako przykład podaje gminę Pelpin, gdzie mieszka ok 9 tys. osób.

– Plany zakładają wybudowanie tam ok. 180 lokali mieszkalnych (...). To oznacza, że na rynek jednorazowo trafi tam 2,5 razy więcej mieszkań niż przez ponad dekadę (...). Trudno przewidzieć reakcję niewielkiego rynku na taką rewolucję. Z jednej strony bez wątpienia chętnych na wynajem taniego mieszkania na pewno nie zabraknie, ale czy 180 to nie przesadzona liczba?–zastanawia się Marcin Krasoń.

Program Mieszkanie+ zakłada m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. O mieszkania będą mogły się starać m.in. rodziny i osoby starsze. Bloki mają powstawać na gruntach należących do samorządów, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, a także we współpracy z deweloperami.

W ramach programu Mieszkanie+ buduje się już ok. 1200 mieszkań. Do Białej Podlaskiej i Jarocina, gdzie od kilku miesięcy trwają budowy, na początku lipca dołączyły inwestycje w Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu. BGK Nieruchomości zapowiada, że w planach jest budowa kolejnych 10 tysięcy mieszkań, na które podpisano już wstępne umowy inwestycyjne bądź listy intencyjne z samorządami, prywatnymi inwestorami i Skarbem Państwa.

Warszawska inwestycja ma szansę być jedną z wielu realizowanych na gruntach Poczty Polskiej. Spółka ma przedstawić wkrótce wykaz kolejnych nieruchomości, które po przeprowadzeniu szczegółowych analiz mogą zostać zakwalifikowane przez BGK Nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie Plus.

– Poczta dysponuje atrakcyjnie położonymi terenami, które od dłuższego czasu nie były wykorzystywane zgodnie z potencjałem – wyjaśnia Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Poczta Polska podpisała umowę na Mieszkanie+