Pod jednym dachem, ale osobno

opublikowano: 18-01-2018, 22:00

Ministrowie dzielą teki. Wzrost konkurencyjności gospodarki i minimalizacja barier w biznesie versus polityka regionalna i nadzór nad funduszami UE

Kolejne echo ostatnich rządowych przetasowań: Jadwiga Emilewicz i Jerzy Kwieciński musieli podzielić się kompetencjami, dzieląc zakres nadzoru skupiony w nieistniejącym już Ministerstwie Rozwoju, w którym obydwoje byli wiceministrami. Po rekonstrukcji objęli teki nowych resortów — przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. W czwartek podczas wspólnej konferencji zapewnili, że będą współpracować, choć po stronie Jadwigi Emilewicz bardziej akcentowana będzie „gospodarka”, a Jerzy Kwieciński skoncentruje się na „rozwoju regionalnym”.

Zobacz więcej

Fot. Grzegorz Kawecki

Promocja inwestycji

Nowa minister przedsiębiorczości i technologii zadeklarowała kontynuację prac nad pakietem ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw, wsparcie dla sektora nowe technologie i wzrost wydatków na badania i rozwój. Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku przedstawione będą m.in. zmiany legislacyjne korzystne dla start-upów. „Siostrzany” resort zajmie się natomiast koordynacją polityki rozwojowej kraju, częściowy udział będzie mieć również w zakresie gospodarczej promocji kraju, zwłaszcza w kwestiach nadzoru programów unijnych. Postawi też na zwiększenie poziomu inwestycji publicznych i prywatnych.

— Skupimy się na wzroście bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju. Do polski chcemy przyciągać więcej firm, które u nas zechcą lokować swoje działy badawczo- -rozwojowe. Zmieniamy więc ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych, która niebawem trafi pod obrady rządu. W tym zakresie po części będziemy pracować wspólnie — zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

Jej zdaniem, polityka w tym zakresie będzie nakierowana na tworzenie rozwiązań „one stop shop”, czyli systemu „jednego okienka” skierowanego z jednej strony do inwestorów zagranicznych, z drugiej polskich przedsiębiorców nastawionych na ekspansję poza krajem. Otwierane będą „zwinne” komórki operacyjne ułatwiające wymianę handlową — dotychczas powstało 21 tego typu przedstawicielstw, a w planie jest powołanie kolejnych 68 (za ich tworzenie odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu). Do zwiększenia inwestycji i nakładów firm na działania badawczo-rozwojowe zachęcać mają m.in. ulgi podatkowe wprowadzone w tzw. dużej ustawie o innowacyjności, ale — jak zaznaczył Jerzy Kwieciński — wciąż potrzebne są kolejne uproszczenia. Sam chce optować za testowaną już w kilku krajach formułą „one in, one out”, w myśl której w miejsce wprowadzenia jednego, ustawowego obowiązku dla przedsiębiorców, likwidowany jest inny, by nie mnożyć ilości narzucanych na biznes wymogów.

Mały ZUS i czyste powietrze

Minister przedsiębiorczości i technologii dodała, że jest „polityczna zgoda” na przyspieszenie projektu tzw. małej działalności gospodarczej — po uproszczoną formę rozliczeń z ZUS mogliby sięgnąć przedsiębiorcy, którzy, bez względu na fazę rozwoju, nie uzyskują 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wśród jej kompetencji znajdzie się również kontynuacja prac na programem Czyste Powietrze. Pierwszy z kilkunastu punktów został zrealizowany w Ministerstwie Rozwoju (rozporządzenie dotyczące wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW). Uruchomione zostały też prace legislacyjne nad przepisami dotyczącymi norm jakości paliw stałych. Ministerstwo zamierza również skupić się na minimalizacji „ubóstwa energetycznego” — w pierwszej kolejności zdefiniowany zostanie termin, którego obecne zapisy prawne nie uwzględniają. Jerzy Kwieciński zapowiada natomiast ścisłą współpracę z ministerstwem infrastruktury, które odpowiada za wykorzystanie ok. 1/3 funduszy unijnych, jakimi obecnie dysponujemy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu