Pod koniec roku może ruszyć obszar wolnego handlu Ukraina-UE

PAP
opublikowano: 06-03-2013, 13:03

Obszar wolnego handlu między Unią Europejską a Ukrainą może ruszyć pod koniec 2013 r, poinformował w środę, podczas pierwszego Polsko-Ukraińskiego Forum Giełdowego, radca-minister ds. handlowych Ambasady Ukrainy w Polsce Taras Tokarski.

Tokarski zaznaczył, że strefa wolnego handlu ruszy pod koniec roku, jeżeli w listopadzie zostanie podpisany układ stowarzyszeniowy Ukrainy z UE. Radca zapewnił, że Ukraina szybko ratyfikuje umowę.

Tokarski powiedział, że Polska jest największym partnerem Ukrainy w Europie Środkowo-Wschodniej, a wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wzrosła w ciągu dekady siedmiokrotnie, do 6,5 mld dol. w 2012 roku (licząc według metodologii polskiej - ok. 8 mld dol.). Z przedstawionych przez niego danych wynika, że wartość bezpośrednich inwestycji polskich firm przekroczyła 900 mln dol., a inwestycji ukraińskich firm w Polsce ponad 1 mld dol.

Ambasador Ukrainy prof. dr hab. Markijan Malskyj poinformował, że priorytetem strategii gospodarczej Ukrainy jest pogłębienie współpracy z Unią Europejską. Wskazał, że ponad połowa inwestycji zagranicznych na Ukrainie pochodzi z krajów UE. "Kurs Ukrainy na integrację europejską jest twardy, stały i niezmienny" - zapewnił ambasador. Zaznaczył, że celem Ukrainy jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Malskyj dodał, że "polskie firmy są jednymi z najbardziej aktywnych na rynku Ukrainy". Podkreślił też, że na głównym parkiecie GPW w Warszawie i na rynku New Connect notowanych jest już 12 spółek ukraińskich.

Wiceprezes GPW Beata Jarosz poinformowała, że na GPW utworzono specjalny indeks firm ukraińskich. Dzięki emisjom w Warszawie firmy ukraińskie uzyskały 2,3 mld zł kapitału. Jej zdaniem firmy ukraińskie mogłyby uzyskać więcej pieniędzy od inwestorów na GPW, ale z powodu kryzysu debiuty były przesuwane.

Podczas forum przypomniano działania rządu Ukrainy podjęte, by poprawić klimat inwestycyjny. Wskazano m.in. na to, że spadną podatki na Ukrainie w 2014 r.: podatek dochodowy dla firm (CIT) do 16 proc. wobec 23 proc. w 2011 r., a VAT do 17 proc. Firmy z branży hotelowej, a także te związane z alternatywnymi źródłami energii, przemysłem lekkim, budową statków i pojazdów mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego przez 10 lat.

Podkreślano, że standardy ukraińskiego kodeksu celnego są bliskie standardom europejskim, ponadto wprowadzono przepisy antykorupcyjne. Poinformowano, że przygotowany przez rząd program wzrostu gospodarki w latach 2013-2014 opiera się na kontynuowaniu deregulacji, polityce inwestycyjnej, a także wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw oraz badań naukowych. Dzięki programowi PKB Ukrainy ma wzrosnąć o nie mniej niż 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pod koniec roku może ruszyć obszar wolnego handlu Ukraina-UE