Pod specjalnym nadzorem

DI, NBP
opublikowano: 30-10-2009, 11:10

Europejski Bank Centralny uważnie śledzi rozwój technik druku i reprodukcji oraz liczbę przechwyconych falsyfikatów.

— Technologia druku cyfrowego jest obecnie tak zaawansowana, że można stworzyć dokładną reprodukcję nawet najbardziej skomplikowanych wzorów i kombinacji kolorów — mówi Jean-NoĎl Machon, prezes oddziału firmy Xerox na Europę. — Zależy nam, aby skutecznie zapobiegać wykonywaniu nielegalnych reprodukcji, na przykład w celu podrabiania banknotów.

Sprawa ta leży również na sercu przedstawicielom Europejskiego Banku Centralnego (EBC), którzy wprawdzie godzą się na reprodukcję wizerunków banknotów i monet euro, ale tylko na warunkach określonych przez prawo.

Współpraca z Europolem

Falsyfikaty analizuje się w bankach centralnych strefy euro oraz w Centrum Analiz Fałszerstw przy EBC, które zajmuje się gromadzeniem danych technicznych i statystycznych dotyczących falsyfikatów. Informacje te są przechowywane w centralnej bazie danych i udostępniane organom policji w poszczególnych krajach oraz innym instytucjom zajmującym się zwalczaniem fałszerstw. EBC ściśle współpracuje również z Europolem (Europejskim Biurem Policji), któremu powierzono koordynację działań na rzecz ochrony euro, a także z Interpolem (Międzynarodową Organizacją Policji Kryminalnej) oraz Komisją Europejską.

Nowoczesne rozwiązania IT

Aby zapobiec fałszerstwom z wykorzystaniem danych cyfrowych, Grupa Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza (ang. Central Bank Counterfeit Deterrence Group — CBCDG), wspiera opracowywanie technologii utrudniających fałszowanie banknotów. Dzięki zapobieganiu produkcji "trefnych" banknotów ogranicza się potencjalne straty ponoszone przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa z tego tytułu.

System przeciwdziałania fałszerstwom obejmuje rozwiązania informatyczne uniemożliwiające odwzorowywanie i reprodukcję chronionych banknotów za pomocą komputerów osobistych i narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu. Celem systemu jest zapobieganie reprodukcji banknotów przez osoby nieupoważnione, przy czym EBC dysponuje wizerunkami banknotów o wysokiej rozdzielczości, które udostępnia do wykorzystania w dozwolonych celach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy