Podatek do trybunału

PKPP Lewiatan
04-03-2008, 00:00

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją tzw. podatku Religi. Główne zastrzeżenia do projektu to naruszenie zasady przyzwoitej legislacji, wprowadzenie opłaty niezgodnie z prawem i naruszenie zasady trójpodziału władzy. Tzw. podatek Religi, który obowiązuje od 1 października 2007 r., to opłata ryczałtowa, za pomocą której ma być finansowane leczenie ofiar wypadków drogowych.

We wniosku zwracamy głównie uwagę na sposób wprowadzenia dodatkowej opłaty w życie. Opłata przygotowana przez ministra Religę ma cechy podatku: ma charakter pieniężny i przymusowy, a fundusze są przeznaczane na realizację zadań publicznych, do których powołany jest NFZ. Podatek ten nie został wprowadzony w życie z nowym rokiem podatkowym, do czego zobowiązuje konstytucja. Ponadto jego wysokość będzie określona w drodze rozporządzenia ministra zdrowia. Ustawowe określenie wysokości składki OC na poziomie 12 proc. będzie miało zastosowanie jedynie do końca 2008 r.

Naszym zdaniem, naruszona została również zasada przyzwoitej legislacji. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, istnieje nakaz zachowania odpowiedniego vacatio legis. Ubezpieczyciele na dostosowanie się do nowego prawa mieli nie wiele ponad dwa miesiące, a zakres działań związanych z wdrożeniem nowego prawa powinien zająć nawet pół roku. Uważamy ponadto, że ustawa narusza między innymi zasadę trójpodziału władzy, wolności działalności gospodarczej oraz równości.

PKPP Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PKPP Lewiatan

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podatek do trybunału