Podatkowy rok 2007

Emil Górecki, współpraca WCH
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Przedsiębiorcy niepokoją się w związku z nowym rokiem podatkowym. Dlatego zaprosiliśmy ekspertów do rozmowy o podatkach.

 

Na zorganizowanej wczoraj w Warszawie konferencji eksperci z KPMG i kancelarii Salans wzięli pod lupę CIT, VAT, ceny transferowe, informacje podatkowe, PIT i samozatrudnienie.

Nowości o CIT

Już za cztery tygodnie — 1 stycznia 2007 r. — wchodzi w życie jedna z istotniejszych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jakie uchwalono w ostatnich latach. Nowości, które wpłyną korzystnie na sytuację podatników, to m.in.: rozszerzenie definicji kosztów, przyznanie podatnikom prawa wyboru metody rozliczania różnic kursowych, jednorazowe odpisy amortyzacyjne dla nowych i małych przedsiębiorców, zwolnienie od podatku większości dywidend czy wreszcie ograniczenie liczby deklaracji, jakie płatnicy będą zobowiązani składać do urzędów skarbowych. Entuzjazmu nie wzbudzi jednak likwidacja 30- -procentowego odpisu amortyzacyjnego dla nowych środków trwałych, niemożność zwiększenia wartości początkowej przy aporcie przedsiębiorstwa lub jego części, wydłużenie okresu amortyzacji dla używanych budynków niemieszkalnych czy zakaz włączania wydatków reprezentacyjnych do kosztów.

— Nowelizacja nie eliminuje wszystkich wątpliwości podatników, a niektóre z nowo wprowadzonych przepisów mogą przysporzyć kolejnych kłopotów interpretacyjnych. Jednak wprowadzone zmiany to krok w dobrym kierunku — mówi Arkadiusz Mierzejewski z KPMG.

Współpraca z zagranicą

Jak uważa ekspert Monika Palmowska, która zajmuje się cenami transferowymi w KPMG, spory z fiskusem nie muszą kończyć się doszacowaniem dochodu i domiarem podatku. Zamiast podejmować nerwowe działania w trakcie kontroli, lepiej wcześniej być przygotowanym na pytania kontrolujących. Takie podejście jest zdecydowanie bardziej skuteczne i może się opłacić.

— Zachęcam do zainteresowania się tym, zanim zrobią to organy podatkowe. Przygotowanie wymaganej dokumentacji jest niewystarczające. Rozsądnie jest ustalać ceny transferowe na podstawie analiz rynkowych, sprawdzić regularnie rynkowość naszych cen. Trzeba zbierać informacje o zasadach kalkulacji cen, transakcji wewnątrz swej grupy kapitałowej, a zwłaszcza o powodach, dla których ceny są zmieniane — radziła Monika Palmowska.

Interpretowanie prawa

Nowa ordynacja podatkowa ma wprowadzić nowości w wiążącej interpretacji przepisów podatkowych. W razie zmiany interpretacji lub nieuwzględnienia skutków interpretacji, do której podatnik się zastosował, płatnik będzie zwolniony z podatku w zakresie nią objętym. Czas ochrony podatnika zależy od sformułowania wniosku i obejmuje zdarzenia obecne i planowane. Interpretacja nie obejmuje skutków zdarzeń sprzed dnia jej otrzymania nawet wtedy, gdy potwierdza prawidłowość jego postępowania.

— Pobieżnie potraktowano w ustawie zasadę nieszkodzenia podatnikowi. Nie grożą mu sankcje karne skarbowe i odsetki za zwłokę, ale nie powiedziano wyraźnie, że nie można wymierzyć podatnikowi sankcji VAT-owskiej. Nowym rozwiązaniem jest ochrona przysługująca spółce dzięki interpretacji wydanej przed jej powstaniem. Na podobnej zasadzie ochrona będzie przysługiwać nowemu oddziałowi lub przedstawicielstwu — tłumaczył Filip Świtała, szef zespołu postępowań podatkowych Kancelarii Prawniczej Salans.

Ważny VAT

W toku prac nad zmianami do ustaw podatkowych parlament wyraźnie dał pierwszeństwo podatkom dochodowym i ordynacji podatkowej. Tymczasem potrzeba wielu zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Na razie opracowano nowe pojęcie działalności gospodarczej, szczególnie dla osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, zbliżonych do stosunku pracy. Nowa definicja pozwoli im łatwiej określić, czy są podatnikami VAT.

— Przerażonych kolejnymi zmianami można pocieszyć, że ustawodawca planuje zniesienie 30 proc. sankcji za zaniżenie zobowiązania VAT lub zawyżenie kwoty żądanego zwrotu, a także sankcji za brak prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących. Polski system VAT będzie więc mniej restrykcyjny — mówi Tomasz Bełdyga z KPMG.

Z perspektywy pracownika

Nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzają nową definicję dochodu z działalności gospodarczej, ograniczającą możliwości samozatrudnienia. Ponadto zmiana definicji tzw. rezydencji podatkowej także może przynieść sporo zamieszania. Nie wiadomo, jak organy podatkowe będą rozumiały takie pojęcia, jak „powiązania osobiste” lub „gospodarcze”, które stanowią o tym, że dany podmiot gospodarczy płaci w konkretnym kraju podatki. Chociaż rozczarowanie przyniosła jedynie studwudziestozłotowa ulga na każde dziecko, to likwidacja podatku od spadków i darowizn w obrębie rodziny była długo oczekiwana.

— Zapowiedzi zmian były szumne, ale w ustawie znalazło się ich niewiele. Niższe stawki podatku nie wejdą w życie w przyszłym roku, a najwcześniej za dwa lata. Wzrosną nieznacznie progi podatkowe i pracownicze koszty uzyskania przychodów, więc teoretycznie powinniśmy zapłacić nieco mniejszy podatek. Ale jednocześnie wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne — tłumaczył Jan Jodłowski z KMPG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki, współpraca WCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu