Podaż zdobywa przewagę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-10-2006, 00:00

Udany początek poniedziałkowych notowań na największych giełdach Europy sugerował, że popyt nadal będzie dyktować warunki. I tak było w pierwszych trzech godzinach sesji. Później jednak do głosu doszli sprzedający i koniunktura na parkietach nieco się ochłodziła. Inwestorzy są ostrożni, bo w środę amerykańskie władze monetarne (FOMC) ogłoszą decyzję w sprawie stóp procentowych. Sygnały z amerykańskiej gospodarki są sprzeczne. Gracze obawiają się, że FOMC, obawiając się presji inflacyjnej, zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę.

Korektę uzasadniały też wydarzenia na rynku paliwowym, gdzie kolejną sesję taniała ropa. Groźby OPEC, że dojdzie do następnej redukcji wydobycia, na razie nie doprowadziły do zmiany trendu notowań tego surowca. Taniały więc papiery czołowych przetwórców tego surowca w Europie — BP czy Totala. Schudły także portfele posiadaczy walorów Solarworld, największego niemieckiego producenta energii słonecznej. Taniejąca ropa zmniejsza bowiem presję na wdrażanie alternatywnych źródeł energii.

Niższy od oczekiwanego przez analityków zysk w trzecim kwartale doprowadził do przeceny papierów Kuehne & Nagel, szwajcarskiego potentata przewozowego. Mocno za to rosła wycena akcji Techem. Niemiecka firma stała się obiektem do przejęcia przez jeden z funduszy należących do australijskiego giganta finansowego Macquarie Bank.

Pierwsza faza notowań na giełdach amerykańskich też była spadkowa. Tu nastroje dodatkowo popsuł Ford. Motoryzacyjna firma poinformowała o znaczącym zwiększeniu straty kwartalnej i weryfikacji wyników za ostatnie pięć lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu