Podbij nowe rynki: od Maroka po Chiny

opublikowano: 26-07-2012, 00:00

Plany zagranicznej ekspansji możesz zrealizować jeszcze w tym półroczu. Pomogą misje organizowane przez KIG.

W najbliższych miesiącach na polskich przedsiębiorców chcących zawojować obce rynki czeka kilkanaście zagranicznych wyjazdów. Misje przygotowane przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) obejmują trzy kontynenty — od Afryki (Maroko, RPA, Angola) przez Europę (Włochy) po Azję (m.in. Mongolia, Indie i Chiny).

Z wyjazdów mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy dopiero chcą rozpocząć ekspansję na konkretnym rynku, jak i firmy planujące poszerzenie dotychczasowej działalności w danym kraju.

Kooperacja i wizyty

Na gospodarczą misję KIG trzeba zarezerwować sobie od dwóch do maksymalnie ośmiu dni — tyle trwa najdłuższy wyjazd. Na przedsiębiorców czekają m.in. targi, seminaria i indywidualne rozmowy B2B z lokalnymi partnerami zainteresowanymi współpracą. W programie są także konferencje poświęcone możliwościom kooperacji. Podczas szkoleniowych spotkań przedsiębiorcy poznają prawne warunki prowadzenia działalności obowiązujące na konkretnych rynkach. Natomiast wizyty w firmach będą doskonałą okazją do naocznego poznania tamtejszego biznesu.

Wyjazdy najczęściej są wielobranżowe, choć zdarzają się też przedsięwzięcia dotyczące konkretnych sektorów. I tak np. misja do Turynu jest przeznaczona dla firm zainteresowanych wykorzystaniem systemów ICT dla transportu i logistyki, a wyjazd do Indii — dla sektora biotechnologii. Wrześniowa misja do RPA jest dedykowana branży górniczej i elektro-energetycznej, natomiast listopadowa firmom motoryzacyjnym i branży żeglarskiej.

Pomogą w formalnościach

W wielu przypadkach organizatorzy wyręczają przedsiębiorców z formalności związanych z wyjazdem. KIG załatwia obsługę logistyczną (przeloty, transport lokalny), uzyskanie potrzebnych dokumentów (takich jak wizy) i zakwaterowanie. Firmy mogą skorzystać także z pomocy tłumaczy i konsultantów rynkowych, co przydaje się zwłaszcza w indywidualnych rozmowach biznesowych.

Bezpłatne misje nie istnieją — przedsiębiorcy pokrywają koszty uczestnictwa, ale często mogą skorzystać z dofinansowania. KIG pomaga w formalnościach związanych z otrzymaniem dotacji z programów ogólnej lub branżowej promocji Ministerstwa Gospodarki i programów organizacji międzynarodowych. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń można uzyskać od specjalistów KIG — kontakty do nich podajemy w tabeli obok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu