Podkarpacie: 30 mln zł na rozwój kadr

opublikowano: 11-09-2019, 22:00

Granty pomogą firmom z regionu wyszkolić pracowników. Z dofinansowania skorzysta nawet 2,4 tys. osób.

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie ogłosił konkurs z dotacjami dla osób zatrudnionych w podkarpackich przedsiębiorstwach. W puli jest 30 mln zł. Do konkursu mogą przystępować osoby z powiatów m.in. rzeszowskiego, łańcuckiego, dębickiego, leżajskiego i ropczycko- -sędziszowskiego. Tomasz Czop, dyrektor WUP, zwraca uwagę na nowości w tym naborze.

— Uczestnicy konkursu będą mogli samodzielnie decydowaćo wyborze kursów, dzięki którym podniosą swoje kompetencje zawodowe. Dotychczas w prowadzonych przez nas naborach wsparcie było ograniczone do szkoleń zaproponowanych przez wnioskodawców Chociaż zaplanowane kursy stanowiły odpowiedź na potrzeby regionalnego rynku pracy, to nie zawsze osoby zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji znajdowały dla siebie odpowiednią ofertę — podkreśla Tomasz Czop.

Zwraca uwagę, że pod koniec ubiegłego roku WUP wyznaczył lokalnych operatorów w czterech subregionach Podkarpacia, którzy będą obsługiwali beneficjentów konkursu i udzielali im wsparcia. Warto podkreślić, że osoby chcące podnosić swoje kompetencjebędą samodzielnie wybierały nie tylko zakres i termin szkolenia, ale również jego wykonawcę. Mieszkańcy wspomnianych powiatów, którzy ukończyli 18. rok życia, już teraz mogą zgłaszać się do operatorów, w tym do Centrum Doradztwa Gospodarczego, które działa w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczno- Gospodarczego „Inwencja”.

Dyrektor WUP szacuje, że do programu przystąpi 2,4 tys. osób.

— Uczestnicy konkursu, którzy zakwalifikują się do projektu, będą wybierać wykonawców szkoleń spośród instytucji zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. BUR to dostęp do oferty podmiotów świadczących usługi, które podnoszą kompetencje pracowników. Każdy przedsiębiorca może szybko wyszukać kurs dopasowany do swoich potrzeb — zaznacza Tomasz Czop.

Jak wyjaśnia, szkolenia będą kończyły się egzaminem. Natomiast zdobyte przez pracowników kwalifikacje będą potwierdzane certyfikatem uznawanym w branży.

8 tys. zł - tyle wyniesie maksymalny koszt kursu na jednego uczestnika naboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy