Podręczniki wracają do łask

Marcin Goralewski
06-04-2006, 00:00

Inwestorzy finansowi przejmując WSiP, przekonywali, że spółka może zarabiać ponad 20 mln zł. W tym roku prawie się uda.

Po ubiegłorocznym załamaniu wyników finansowych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) nie ma już śladu. Zarząd największego w kraju wydawcy książek edukacyjnych przedstawił prognozę finansową na 2006 r. Spółka ma zarobić 18,4 mln zł przy 159,7 mln zł sprzedaży. Ubiegły rok zakończyła stratą sięgającą 40 mln zł. Był to efekt przede wszystkim tworzenia rezerw przez nowy zarząd wybrany przez grupę inwestorów finansowych i Zbigniewa Jakubasa.

— To dobra prognoza. Ja ją tak odbieram. Sądząc po wzroście kursu, tak myślą też inwestorzy giełdowi. W przedstawionych planach najbardziej podoba mi się droga, jaką obrał zarząd, czyli dalsza redukcja kosztów. To wiadomość potwierdzająca realizację strategii — zapewnia Piotr Wiśniewski, analityk Amerbrokers.

W założeniach do przedstawionej strategii zarząd WSiP zapisał m.in. kontynuację zwolnień. To punkt, który budzi największe kontrowersje między władzami giełdowej spółki a pracownikami, do których należy 15-procentowy pakiet akcji wydawnictw. Pojawiały się nawet głosy, że związki zawodowe chcą zmian personalnych w zarządzie. Konflikt jest, ale nie aż tak zaogniony.

— Ważna jest zmiana strategii, nie zarządu — tłumaczył niedawno Ludwik Przyłuski, szef działającej we WSiP Solidarności.

Zarząd proponuje dalsze działania, które mają owocować mniejszymi kosztami. WSiP chce wydzielić spółkę dystrybucyjną, zlikwidować sieć księgarni agencyjnych, trwa też sprzedaż hurtowni Wkra. Prognoza finansowa będzie kwartalnie weryfikowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podręczniki wracają do łask