Podwójne janosikowe

TM
opublikowano: 28-09-2011, 00:00

SAMORZĄD TERYTORIALNY

MARCIN KIERWIŃSKI

wicemarszałek województwa mazowieckiego

Obywatelski projekt zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu, który wpłynął do Sejmu wraz ze 155 tys. podpisów, przejdzie pierwsze czytanie już w nowej kadencji. Zabiegi o zmianę zasad naliczania tzw. janosikowego łączą osoby z różnych ugrupowań i instytucji. Ideą projektu nie jest likwidacja systemu, lecz jego modyfikacja. Uderzające w Mazowsze hasło: zabrać bogatemu, a dodać uboższemu, brzmi może szlachetnie, ale nie kryje żadnych efektywnych rozwiązań. Kluczem do sukcesu samorządu jest wypracowanie strategii rozwoju, uwzględniającej i rozwój infrastruktury, i przyciągnięcie inwestorów.

W stolicy i innych wielkich miastach mieszkają i pracują tysiące ludzi, wciąż zameldowanych w innych miejscowościach. Na trwałe są już związani z metropoliami, ale ich podatki trafiają do kasy innych gmin. A zatem więksi i bogatsi de facto płacą… podwójne janosikowe, tracąc podatki, które logicznie im się należą. To jeszcze jeden argument za modyfikacją wadliwego systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu