Pogaduszki o energetyce

Katarzyna Łasica, ANP
opublikowano: 10-07-2006, 00:00

Rosja szykuje się do ekspansji na rynek energetyczny USA. Stany ją zapraszają, ale oczekują wzajemności.

Stany Zjednoczone zamierzają umożliwić rosyjskim firmom inwestowanie na rynku energetycznym. Ze strony Rosji oczekują w zamian ułatwienia inwestorom zagranicznym dostępu do sektora energetycznego. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego będzie głównym tematem zbliżającego się szczytu państw grupy G8 w Petersburgu.

Karen Harbert z Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA uważa, że jej kraj nie miałby nic przeciwko inwestycjom rosyjskich koncernów w budowę terminali gazu skroplonego (LNG). Jego udział w ogólnym krajowym zużyciu będzie rósł w najbliższych latach. To odpowiedź na plany rosyjskich firm, które w przyszłości chcą zwiększyć eksport tego surowca do USA.

— Stany są atrakcyjnym rynkiem dla Rosji ze względu na szerokie możliwości inwestycyjne oraz na duży rynek zbytu — mówi Karen Harbert.

Igor Szuwałow, doradca prezydenta Władymira Putina ds. organizacji szczytu, twierdzi, że celem Rosji jest uznanie ją za wiarygodnego dostawcę energii i zapewnienie rosyjskim firmom szerokiego dostępu do inwestycji w struktury energetyczne. Ale bez wzajemności.

— Teraz w Rosji dostęp do sieci przesyłowej jest problemem dla inwestorów zagranicznych. Wynika to z dwóch przyczyn: nie ratyfikowano dotąd Karty energetycznej oraz weszła w życie ustawa o eksporcie gazu, która de facto przyznaje wyłączne prawo do eksportu Gazpromowi — mówi Marcelina Gołębiewska, ekspert w dziedzinie energetyki z Instytutu Sobieskiego.

Rosyjskie inwestycje w zachodnią infrastrukturę energetyczną są jak dotąd skromne, np. Łukoil zainwestował w sieć 2 tys. stacji benzynowych w USA. Kiedy jednak Gazprom wyraził chęć kupienia Centrici, największego brytyjskiego dystrybutora gazu ziemnego, wywołał na Wyspach wielkie poruszenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy