Polacy chcą być zapomniani przez Google

opublikowano: 13-10-2014, 10:08

Google otrzymał tysiące zgłoszeń z Polski o usunięcie z wyszukiwania konkretnych wyników w związku z tzw. prawem do bycia zapomnianym.

W swojej decyzji z maja 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że osoby prywatne mają prawo zażądać od wyszukiwarek takich jak Google usunięcia określonych wyników, które ich dotyczą. Trybunał zdecydował, że wyszukiwarki muszą rozważyć każde takie żądanie zgłoszone przez osoby prywatne oraz że nadal mogą wyświetlać określone wyniki, jeśli leży to w interesie publicznym.

W rozstrzyganiu wniosków amerykańskiemu gigantowi internetowemu pomaga powołany przez niego zespół doradców.

Z Polski koncern otrzymał 3 705 zgłoszeń od osób prywatnych, które dotyczyły usunięcia 14 746 adresów URL. W przypadku polskich zgłoszeń Google usunął nieco ponad 34 proc. z nich. To wynik niższy od średniej europejskiej, która wynosi blisko 42 proc.

Od momentu uruchomienia oficjalnej procedury składania żądań 29 maja Google otrzymał z Europy w sumie 146 357 żądań o usunięcie adresów URL z wyników wyszukiwania. Łączna liczba adresów URL ocenionych dotychczas pod kątem usunięcia to 498 737.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane