Polacy chcą niemożliwego

Planujący kupno domu najczęściej nie chcą wydać więcej niż 200 tys. zł. Takich budynków jest niewiele.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez analityków portalu Domy.pl wynika, że 42 proc. planujących kupić dom szuka budynku za kwotę nie wyższą niż 200 tys. zł. Zaledwie 8 proc. domów wystawionych na sprzedaż mieści się w tej cenie. To głównie małe, wymagające remontów budynki na niewielkich działkach na wsiach i w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.

Co trzeci badany (30 proc.) szuka domu w przedziale cenowym od 200 do 400 tys. zł. Natomiast 15 proc. bierze pod uwagę przedział od 200 do 600 tys. zł. Domy za więcej niż 600 tys. zł interesują zaledwie 9 proc. badanych. Na najdroższe budynki za więcej niż 1 mln zł jest zaledwie 2,7 proc. chętnych.

Tymczasem to właśnie oni mają największy wybór — na ponad 1 mln zł wyceniany jest co piąty dom wystawiony na sprzedaż w Polsce.

Takie ceny dotyczą głównie dużych miast, np. za więcej niż 1 mln zł można kupić 67 proc. domów w Warszawie. Najwięcej potencjalnych kupujących interesuje się średnimi domami od 100 do 150 mkw. (46 proc.).

Niewiele mniej szuka domu małego i taniego w utrzymaniu (40 proc.). Domów powyżej 200 mkw. szuka tylko 3 proc. ankietowanych. Natomiast 92 proc. wszystkich klientów chce kupić dom wolnostojący. Bliskość sąsiadów odstrasza — na zamieszkanie w bliźniaku zdecydowałoby się tylko 4,2 proc. badanych, a na dom w zabudowie szeregowej — 3,9 proc.

Wielkiej wagi dla klientów nie ma natomiast wiek budynku (o tym, że nie ma to znaczenia, mówiło 38 proc.). Tylko 14 proc. badanych zadeklarowało chęć kupna nowego domu, natomiast co czwarty woli budynek z rynku wtórnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polacy chcą niemożliwego