Polacy kochają prędkość

MIB
29-04-2011, 17:14

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zleciła opracowanie raportu przedstawiającego stosunek Polaków do prędkości na drodze. Wyniki są niepokojące.

Polscy kierowcy uważają nadmierną prędkość za zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, a mimo to nie przyjmują do wiadomości, że jeżdżąc w ten sposób, narażają siebie i innych. Skrajne przekraczanie prędkości, tzn. o 50 km/h i więcej ponad dozwolony limit spotyka się z surową krytyką jedynie 17 proc. kierowców. Co więcej, połowa ankietowanych nie widzi niczego złego w "naginaniu" wyznaczonych ograniczeń prędkości o 10-30 km/h.

Z badania wynika również, że uważamy się za dobrych kierowców, którzy sami są w stanie ocenić, kiedy można jechać szybciej.

Kierujemy się takimi czynnikami, jak warunki atmosferyczne, stan nawierzchni i rodzaj drogi. Dobra pogoda i jazda w terenie niezabudowanym dają nam poczucie bezpieczeństwa i skłaniają do szybszej jazdy.

Ponadto 62 proc. polskich kierowców uważa, że narzucone przez znaki limity prędkości są źle ustawione, a 45 proc. stwierdza, że dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym powinna być podwyższona.

Jak błędne i groźne są to założenia, świadczą statystyki policji. W ubiegłym roku na prostych odcinkach dróg doszło do 21 370 wypadków (55 proc.), a śmierć w nich poniosły 2592 osoby (66,3 proc.). Do największej liczby wypadków, bo aż 58 proc., doszło w dobrych warunkach atmosferycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Polacy kochają prędkość