Czytasz dzięki

Polacy mają cyberobawy

opublikowano: 10-03-2020, 22:00

54 proc. osób ankietowanych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW przyznaje, że cyberbezpieczeństwo jest tym aspektem wiedzy finansowej, który przysparza im najwięcej problemów.

Polacy uważają również, że mają małą wiedzę w obszarze finansów publicznych (41 proc. wskazań) i przedsiębiorczości (34 proc.). Jednocześnie w stosunku do 2019 r. dane wskazują na znaczącą poprawę wiedzy z zakresu oszczędzania (spadek wskazań negatywnych z 34 do 5 proc.) oraz kredytów i pożyczek (z 44 do 12 proc.).

— Popularność bankowości elektronicznej i usług cyfrowych w zestawieniu z niedoborem wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa zadeklarowany przez 54 proc. ankietowanych stanowi bardzo ważny sygnał, którego nie można zlekceważyć — mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Polakom wiedzy o finansach brakuje zresztą w wielu aspektach — ponad połowa badanych przyznała, że wiedzą na ten temat mało lub bardzo mało. Zdecydowanie najsłabiej w sferze wiedzy finansowej czują się osoby młode w wieku 18-24 lata (83 proc.) oraz mieszkańcy wsi (71 proc.). W porównaniu z badaniem sprzed roku znacząco wzrósł odsetek osób deklarujących brak jakiejkolwiek wiedzy o zasadach funkcjonowania giełdy — z 18 do 27 proc.

Niedostateczna wiedza jest zresztą również dla 57 proc. Polaków kluczową barierą w inwestowaniu na GPW. Jednocześnie jednak do 32 proc. spadł odsetek osób wskazujących jako główne powody obawy związane z ryzykiem lub poniesieniem strat. 78 proc. badanych słyszało o akcjach, 51 proc. o obligacjach, a trzy czwarte o mocno promowanych w ostatnich miesiącach pracowniczych planach kapitałowych (PPK). 67 proc. rozpoznaje indywidualne konta emerytalne, choć korzysta z nich tylko co trzeci badany (z PPK co piąty).

— Wyniki badania jasno pokazują, że zmiany w systemie emerytalnym w ostatnich latach znacząco przekładają się na rosnącą świadomość Polaków w zakresie oszczędzania i inwestowania. W 2017 r. łączna wartość aktywów gospodarstw domowych po raz pierwszy przekroczyła 1 bln zł. Biorąc pod uwagę to, że PPK są stosunkowo nowe dla Polaków, wysoki odsetek wskazań ich przez respondentów i poziom partycypacji mogą oznaczać, że jeszcze więcej osób przekona się do tego programu, kiedy zobaczą pierwsze jego efekty w postaci zgromadzonych oszczędności uczestników — komentuje Marek Dietl, prezes GPW.

75 proc. - tyle osób deklaruje, że dokładnie czyta lub przynajmniej stara się czytać wszystkie zapisy w umowach finansowych.

65 proc. - tyle osób czerpie wiedzę na temat finansów z banków.

71 proc. - tyle osób uważa, że to media powinny wykazywać największą aktywność w zakresie edukacji finansowej.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu