Polacy mają się za ekspertów

ISK
opublikowano: 18-05-2012, 00:00

Co drugi Polak czerpie wiedzę na temat finansów z mediów. Pod tym względem bijemy Niemców, Holendrów czy Brytyjczyków.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez holenderską grupę finansową ING wśród klientów w 11 krajach Europy, Polacy nie odstają znacząco pod względem wiedzy finansowej od poziomu mieszkańców Europy Zachodniej, chociaż jest miejsce na poprawę (7. miejsce wśród 11 krajów). Najczęściej natomiast deklarują, że otrzymali edukację finansową i ich ekonomiczna wiedza jest większą niż pozostałych rodaków. Równocześnie tylko 21 proc. Polaków zadeklarowało, że nie otrzymało żadnej edukacji finansowej. Dla porównania, do braków w wiedzy ekonomicznej przyznało się aż 52 proc. Brytyjczyków, 42 proc. Francuzów i 41 proc. Niemców.

— Z badania wynika, że poziom kompetencji finansowych rzutuje na sposób gospodarowania pieniędzmi. Polscy respondenci wyróżnili się mało skrupulatną, w porównaniu z mieszkańcami pozostałych państw, kontrolą spraw finansowych, a także dużym przywiązaniem do instytucji finansowych, z których usług korzystają. Polscy konsumenci najrzadziej ze wszystkich zmieniają produkty finansowe. Lubią korzystać z oferty jednego banku — ocenia Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

W większości badanych krajów dominuje opinia, że kobiety i mężczyźni tak samo zarządzają pieniędzmi. Tylko w Polsce, Hiszpanii i Turcji przeważa pogląd, że to kobiety zarządzają finansami lepiej niż mężczyźni. Polskie pary natomiast najczęściej w Europie kłócą się o pieniądze: przyznało się do tego 48 proc. ankietowanych. Europejska średnia to 30 proc. Badanie „Finansowy Barometr ING” zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie 11077 respondentów w 11 krajach.

59% Tylu Polaków nie zmienia wybranych produktów finansowych i lubi trzymać się jednego banku. To największy odsetek w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polacy mają się za ekspertów