Polacy marzą o emigracji

AD
opublikowano: 02-06-2016, 16:34

Aż 69 proc. zbadanych przez serwis Bankier.pl Polaków chciałoby w ciągu najbliższych kilku lat wyemigrować z kraju, choć bezpośrednio taki zamiar ma „tylko” 41 proc. Emigracja kusi ich zwłaszcza wyższym standardem życia niż w Polsce, wyższymi płacami i perspektywą rozwinięcia kariery.

To było kolejne już doroczne badanie internautów przeprowadzone przez Bankier.pl jako uzupełnienie ciekawego cyklu rozmów „Tam mieszkam” z Polakami pracującymi za granicą.

Zobacz więcej

YAY Foto/Bankier.pl

Jako kierunki najchętniej wybierane przez planujących emigrację znów wygrały Wielka Brytania i USA (po 11 proc. odpowiedzi), ale zaraz za nimi pojawiły się jeszcze Australia i Kanada (po 10 proc. odpowiedzi). Co ciekawe, w ankiecie wzięli udział zarówno mieszkający w Polsce, jak i Polacy pracujący za granicą.

Badanie pokazało również obawy tych, którzy myślą o ucieczce zarobkowej z kraju. Boją się nie tylko tęsknoty za przyjaciółmi i rodziną, ale i tego, że będą pracować poniżej swoich kompetencji. To zjawisko potwierdziły również wyniki ankiety.

- Jeśli jedna na pięć osób posiadających wykształcenie wyższe pracuje na emigracji poniżej swoich kwalifikacji, to znaczy, że zjawisko tzw. marnotrawstwa mózgów przybrało już niepokojąco dużą skalę. W ten sposób ceniony przez pracodawców kapitał ludzki nie tylko nie jest wykorzystywany w kraju, ale też nie odpowiada strukturze popytu na rynku pracy za granicą. To potwierdzenie tezy, że kryterium jakościowe wciąż przegrywa na rynku pracy z nominalnymi stawkami pensji – podsumowuje Malwina Wrotniak-Chałada, zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl i organizatorka badania.
- Ze zrealizowanego przez nas badania wynika jednocześnie, że spora grupa osób wcale nie jest zdeterminowana do wyjazdu za granicę i chętnie skorzystałaby z możliwości emigracji "na próbę" - krótszego wyjazdu z opcją pozostania za granicą na stałe – dodaje.

>>Pełne wyniki badania znajdziesz w serwisie Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu