Polacy pracują krócej

opublikowano: 30-11-2017, 22:00

Zredukowaliśmy tygodniowy czas pracy jak nigdy. Zdaniem ekspertów z NBP, może to hamować wzrost płac.

W najnowszym raporcie NBP, poświęconym analizie rynku pracy i sytuacji gospodarstw domowych, uwagę przykuwa informacja o wyraźnym spadku czasu pracy Polaka. „Przeciętna liczba przepracowanych godzin gwałtownie spadła [o 2,1 proc. r/r w drugim kwartale — red.] do poziomu najniższego w historii obserwacji, co świadczy o obniżeniu się intensywności wykorzystania już zatrudnionych pracowników i potencjalnie może ograniczać przyspieszanie wzrostu płac w gospodarce” — czytamy w raporcie.

Od 2012 r. do połowy 2016 r. rosnącemu popytowi na pracę towarzyszył wzrost liczby przepracowanych godzin. Sytuacja odwróciła się w trzecim kwartale ubiegłego roku. Od tego czasu z kwartału na kwartał pracujemy krócej. Eksperci z NBP podkreślają, że obecnie trudno jednoznacznie zinterpretować przyczyny tego zjawiska. Jeżeli okaże się, że skracanie czasu pracy ma charakter przejściowy, zostanie prawdopodobnie uznane za „skokowe i krótkotrwałe dostosowanie w firmach intensywności pracy do silnego wzrostu wielkości zasobów kadrowych” albo za jeszcze mniej emocjonujący błąd pomiaru. Jeśli jednak w kolejnych kwartałach skracanie czasu pracy będzie postępować, przyniesie wymierne skutki.

Eksperci z NBP podkreślają, że przy obecnych niedoborach kadrowych może to oznaczać trwałe zmiany w organizacji czasu pracy i warunkach zatrudnienia, czyli dostosowanie do zmieniających się potrzeb i preferencji pracowników. To może oznaczać wzrost popularności zatrudnienia niepełnoetatowego lub ograniczanie nadgodzin. W drugim kwartale spadła też wprawdzie liczba godzin, które pracownicy są skłonni przepracować, ale faktycznie przepracowany czas skrócił się bardziej, co pogłębiło skalę tzw. niewykorzystania pracy. „W konsekwencji po blisko rocznej przerwie ponownie wyraźnie obniżył się stopień wykorzystania pracy w polskiej gospodarce, co powinno oddziaływać również na decyzje przedsiębiorstw dotyczące podwyżek i może przekładać się na niższą dynamikę płac” — czytamy w raporcie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polacy pracują krócej