Polacy zbudują pierwszego komercyjnego satelitę

  • Marta Bellon
opublikowano: 17-03-2016, 11:20

Satelita zostanie wysłany na orbitę w 2020 r. Będą mogły korzystać z niego wszystkie państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ruszają prace nad pierwszym polskim komercyjnym satelitą, który zapewni łączność statków poruszających się po wodach morskich. Powstanie na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ruszyły prace nad jego prototypem, budowa satelity właściwego rozpocznie się w 2018 r. i potrwa do roku 2020.

Kosmicznie czysto
Kosmicznie czysto
To w tym miejscu – w cleanroomie - Creotech Instruments montuje i testuje elementy, które są wysyłane w kosmos. Każde z pomieszczeń wyposażone jest w specjalistyczne urządzenia i przyrządy wykorzystywane w przemyśle kosmicznym.
ARCH.

Na czele konsorcjum naukowo-biznesowego SAT-AIS-PL (to też nazwa satelity), realizującego to przedsięwzięcie, stoi Creotech Instruments, firma z Piaseczna, która kolejnym już projektem potwierdza status czempiona polskiej branży kosmicznej. Konsorcjum tworzą spółki: Hertz Systems i Atos Polska, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Morska w Gdyni oraz Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

Bezpieczeństwo na wodach

Satelita o masie do 40 kg będzie zbierał informacje z automatycznego systemu identyfikacji statków na potrzeby bezpieczeństwa ruchu morskiego. System, który to umożliwi będzie składać się z naziemnej stacji łączności, centrum kontroli lotu i sterowania oraz terminalu danych, który będzie udostępniany użytkownikom. Wszystkie naziemne elementy tej infrastruktury zostaną zlokalizowane w Polsce.

Koszty budowy satelity pokrywa ESA. Budżet agencji tworzą wpłaty krajów członkowskich. Polska dołączyła do ESA w 2012 r., w tej chwili agencja ma 22 członków – państw UE. Współpracuje też z Kanadą - państwem o specjalnym statusie, który umożliwia firmom z tego kraju ubieganie się o kosmiczne kontrakty.

Poznać Marsa

14 marca z sukcesem rozpoczęło się inne historyczne przedsięwzięcie pod auspicjami ESA, w którym uczestniczą Polacy razem z wieloma firmami i naukowcami z Europy. Z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta z orbiterem i lądownikiem. Za siedem miesięcy dotrą do Marsa. W ramach misji ExoMars będą poszukiwać na powierzchni planety śladów gazów mogących świadczyć o procesach geologicznych lub obecności żywych organizmów. To pierwszy etap misji. W 2018 r. na Czerwoną Planetę wysłany zostanie łazik ExoMars Rover, który będzie kontynuował misję poszukiwania śladów życia.

Za montaż elementów systemu kamery orbitera, która będzie wykonywać kolorowe zdjęcia planety i zdjęcia w podczerwieni był odpowiedzialny Creotech Instruments. W przygotowaniu tej kamery uczestniczyli naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Natomiast lądownik, który ma spocząć na Marsie jest wyposażony w detektory podczerwieni wyprodukowane przez Vigo System – polską firmę technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej ponad 20 lat temu.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane