Czytasz dzięki

Polak w Unice zaskoczył rynek

opublikowano: 18-10-2020, 22:00

Na czele połączonych spółek, Uniqi i AXA, ma stanąć Marcin Nedwidek. Nominację musi jeszcze zaakceptować regulator.

Po ośmiu miesiącach od ogłoszenia planu Uniqa doprowadziła do końca przejęcie polskiej spółki AXA. Przed końcem pierwszego półrocza 2021 zakończy się fuzja prawna, czyli formalne połączenie spółek — po uzyskaniu zgody uzyskaniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Na czele powiększonego biznesu ma stanąć Marcin Nedwidek — obecnie członek zarządu AXA i dyrektor obszaru klienta indywidualnego w części majątkowej. Kandydat też musi uzyskać błogosławieństwo nadzorcy. Jeśli tak się stanie, menedżer z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowej firmie doradztwa strategicznego BCG i wykształceniem ekonomicznym, zdobytym m.in. na wiedeńskiej uczelni, pokieruje piątą pod względem udziału w rynku grupą ubezpieczeniową nad Wisłą (za PZU, Talanksem, Hestią i VIG).

Stery w Unice, która chce
eksportować innowacje ubezpieczeniowe z Polski na inne rynki europejskie, ma
przejąć Marcin Nedwidek, obecny członek zarządu AXA. W spółce pracuje zaledwie
ponad dwa lata, ale udowodnił, że cyfrowa transformacja to jego mocna strona.
Zobacz więcej

KWALIFIKACJE W CENIE:

Stery w Unice, która chce eksportować innowacje ubezpieczeniowe z Polski na inne rynki europejskie, ma przejąć Marcin Nedwidek, obecny członek zarządu AXA. W spółce pracuje zaledwie ponad dwa lata, ale udowodnił, że cyfrowa transformacja to jego mocna strona. Fot. Marek Wiśniewski

— Dbając o 5 mln klientów i generując przypis składki wart niemal 4 mld zł, wchodzimy razem do ścisłej czołówki polskiego rynku ubezpieczeń. Liczę, że razem z zespołem połączonych firm uda nam się z sukcesem przeprowadzić proces integracji oraz umocnić długoterminową pozycję grupy Uniqa w Polsce — mówi Marcin Nedwidek, nominowany na prezesa powiększonej Uniqi przez austriacką centralę.

Menedżerskie szeregi AXA zasilił ponad dwa lata temu. Powierzono mu wdrożenie platformy wielokanałowej do komunikacji z klientami, której innowacyjność — w dużym uproszczeniu — polegała na tym, że wszystkie ruchy zakupowe klienta są zapisywane w jednym systemie. Dzięki temu operację można rozpocząć na stronie internetowej, a skończyć np. u agenta albo też zacząć na smartfonie, a dokończyć na laptopie. Zakończenie tego projektu latemzeszłego roku umożliwiło spółce skupienie się na cyfrowej transformacji i poprawie wyników finansowych. Efekt? Na koniec zeszłego roku polska AXA zaraportowała 202 mln zł zysku operacyjnego, wobec 46 mln zł rok wcześniej. Jarosław Matusiewicz, obecny prezes Uniqi, pozostanie w firmie i obejmie ważną rolę w zarządzie połączonych spółek — głosi komunikat.

Czym dokładnie będzie się zajmował — tego biuro prasowe Uniqi nie ujawnia. Według nieoficjalnych informacji „Dziennika Ubezpieczeniowego” z firmą pożegna się natomiast Artur Maliszewski, obecny prezes AXA w Polsce. Spółka tego nie komentuje. Cały skład nowego zarządu, który pokierują Uniqą po prawnym połączeniu, ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu. Marcin Broda, analityk Ogmy, wydawcy „Dziennika Ubezpieczeniowego”, jest pod wrażeniem wyboru Marcina Nedwidka na prezesa Uniqi. Jak twierdzi, rynek od dawna spekulował, że żaden z obecnych szefów łączonych spółek nie stanie na czele zintegrowanej grupy, ale spodziewano się raczej prezesa „z importu”, a nie Polaka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane