Polakom dobrze na emigracji

opublikowano: 25-07-2019, 17:27

Polacy za granicą radzą sobie coraz lepiej i nie zanosi się, że nasza gospodarka będzie w najbliższej przyszłości w stanie spełnić ich oczekiwania płacowe

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raport pt. „Polacy pracujący za granicą w 2018 r.”. To przygotowywane co 2 lata opracowanie daje obraz polskiej emigracji do 4 krajów, które dla wyjeżdżających są synonimem nadziei na lepsze jutro: Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Niemiec.

Według danych GUS na 2018 r,, około 2,54 mln Polaków mieszka na emigracji, z czego ok. 800 tys. w Wielkiej Brytanii, 700 tys. w Niemczech, 120 tys. w Holandii i ok. 90 tys. w Norwegii. Podstawowe argumenty za wyjazdem są dość przewidywalne: emigranci wskazują na poziom wynagrodzenia i brak pracy w Polsce, ale także na przyjazd do rodziny i znajomych. W ostatnich latach rośnie jednak odsetek imigrantów niezadowolonych ze swojej pracy w naszym kraju (z powodu czynników innych niż płaca).

Bliżej wymarzonej pracy
Sytuacja zawodowa Polaków na emigracji znacznie się poprawiła, szczególnie w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Jeszcze 2 lata temu jedynie jedna czwarta Polaków w tych krajach deklarowało regularną pracę najemną. W 2018 r.  ten wskaźnik wynosi ok. 55 proc., co stało się głównie kosztem prac sezonowych i nabywczych.

To sugeruje, że Polacy na dobre zadomowili się za granicą. Jednocześnie spada odsetek emigrantów pracujących poniżej swoich kwalifikacji. Jeszcze w 2014 r. wskaźnik ten wynosił średnio 48 proc. w badanych państwach. Dziś wskaźnik ten wynosi jedynie 32 proc. Najlepiej sytuacja wygląda w Norwegii, gdzie jedynie 24 proc. Polaków deklaruje, że pracuje poniżej swoich kompetencji zawodowych.
Analizując wynagrodzenia emigrantów NBP wykorzystało dominantę wynagrodzeń.

Według szacunków banku, najczęstsze wynagrodzenie netto w Polsce wynosi ok. 1700 zł netto. Relacja oszacowanej najczęstszej płacy za granicą do najczęstszej płacy w Polsce w 2018 r. wyniosła 2,0 w Niemczech i Holandii, 2,7 w Norwegii oraz 3,6 w Wielkiej Brytanii, jednak po uwzględnieniu różnic w sile nabywczej ta dysproporcja w wynagrodzeniach znacznie się zmniejsza. W dokonaniu takiej korekty o wyższe koszty życia okazuje się, że niemieckie, holenderskie i norweskie zarobki są jedynie o 5-15 proc. wyższe od polskich, a brytyjskie są aż o ok. 90 proc..

Nikłe szanse na powrót
Powstaje zatem pytanie o szanse ściągnięcia emigrantów z powrotem do Polski, które przy okazji każdych kolejnych kampanii wyborczych partie polityczne obiecują obywatelom. Tutaj wnioski banku nie napawają optymizmem:

„Emigranci pytani o wynagrodzenia netto, przy których zgodziliby się powrócić na polski rynek pracy, wskazują zwykle wartości niższe niż ich aktualne wynagrodzenia na emigracji, ale w dalszym ciągu ich poziom przekracza średnie wynagrodzenie w Polsce (w 2018 roku wyniosło ono ok. 4600 zł brutto i 3500 netto.) Przyjmując taką granicę, można zauważyć, że jedynie osoby deklarujące chęć powrotu niezależnie od warunków w Polsce (czyli ok. 10-15 proc. obecnych emigrantów) mogą nie mieć problemów z wysokością wynagrodzeń. Jeśli uwzględnić osoby, które wróciłyby do Polski przy wynagrodzeniu niższym niż 4000 złotych odsetek osób, które deklarują powrót to 24- 34 proc.  zależnie od kraju emigracji.”

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy