Polcorp łączy branżę

Agnieszka Berger
opublikowano: 08-06-1999, 00:00

Polcorp łączy branżę

Amerykanie planują konsolidację producentów aparatury pomiarowej

Amerykański fundusz inwestycyjny Polcorp przymierza się do konsolidacji branży aparatury pomiarowej. Amerykanie chcą kupić świdnicki Pafal, Metrix z Tczewa i Lumel z Zielonej Góry. Krajowe firmy także myślą o mariażu.

Resort skarbu zapowiadał, że prywatyzacja zielonogórskiego Lumelu — producenta elektrycznej aparatury pomiarowej — zakończy się najpóźniej w I kwartale 2000 r. Na razie jednak ministerstwo zbytnio się nie spieszy. Jak twierdzi Adam Antoń, prezes Lumelu, dotychczas nie wyłoniono doradcy prywatyzacyjnego dla spółki, choć resort ogłosił konkurs jeszcze w ubiegłym roku. W tej sytuacji wciąż nie jest znana ścieżka prywatyzacji przedsiębiorstwa. Tymczasem Lumelowi bardzo zależy na czasie.

— Chcielibyśmy stworzyć grupę kapitałową z żarskim Relpolem i Zakładami Automatyki Przemysłowej z Ostrowa Wielkopolskiego. Relpol specjalizuje się w produkcji przekaźników, a ZAP wytwarza głównie automatykę dla przemysłu energetycznego. Nasze oferty są komplementarne. Konsolidacja umożliwi nam poszerzenie asortymentu i sieci sprzedaży, a przede wszystkim pozwoli obniżyć koszty — mówi Adam Antoń.

Bój o niskie koszty

Koszty to najważniejszy element konkurencji na rynku aparatury pomiarowej.

— Większość producentów oferuje wyroby podobnej jakości. W tej sytuacji możemy konkurować wyłącznie ceną. Jeśli połączymy siły, będziemy mogli wspólnie finansować prace badawczo-rozwojowe — podkreśla szef zielonogórskiego przedsiębiorstwa.

W budowie grup branżowych może pomóc polskim firmom amerykański fundusz inwestycyjny Polcorp, który interesuje się przejęciem Lumelu oraz Metrixu z Tczewa — producenta gazomierzy.

Media w komplecie

— Nie mielibyśmy jednak nic przeciwko przejęciu nas przez Polcorp, jeśli fundusz wykupi udziały kilku spółek — informuje Arkadiusz Ormiński, prezes Metrixu.

Jego zdaniem, najkorzystniejsze byłoby stworzenie grupy, która oferowałaby opomiarowanie wszystkich mediów. Oprócz gazomierzy, holding mógłby produkować liczniki energii elektrycznej i mierniki zużycia wody. Aparaturę do pomiaru energii elektrycznej wytwarza świdnicki Pafal, a produkcją wodomierzy zajmuje się Metron z Torunia i poznański Powogaz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polcorp łączy branżę