Polimex przejmie Siedlce

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

Polimex przejmie Siedlce

FUZJI NIE: Walka o przejęcie kontroli nad Mostostalem Siedlce, którym zarządza Aleksander Jonek, zbliża się do końca. Do fuzji z Mostostalem Warszawa jednak nie dojdzie. fot. Marcin Wegner

W ubiegłym tygodniu Polimex Cekop uzyskał zgodę KPWiG na przekroczenie 50 proc. głosów na WZA Mostostalu Siedlce. Z miejsca zaowocowało to wezwaniem na sprzedaż akcji siedleckiej spółki, co — zdaniem analityków uniemożliwia tym samym przeprowadzenie fuzji z Mostostalem Warszawa.

Ogłoszona przez Polimex cena wezwania, równa 18 zł, nie jest atrakcyjna dla akcjonariuszy, gdyż kurs w trakcie ostatnich sesji podskoczył nawet do 19,5 zł. Warszawski holding zamierza skupić z rynku 1,8 mln akcji, dzięki którym zwiększyłby swoje udziały w Mostostalu z 20,27 do ponad 50 proc. Docelowo Polimex deklaruje objęcie do 70 proc. akcji Siedlec.

— Mimo że niektórzy analitycy twierdzili, iż Polimexowi nie uda się przeciwstawić fuzji, ten jednak postawił na swoim — mówi jeden z analityków.

Nie widzi on także szansy kontynuacji procesów fuzyjnych z Mostostalem Warszawa.

— Postępowanie Polimexu jest zrozumiałe. Jeśli nie udało się odkupić od Elektrimu udziałów w Mostostalu Warszawa, zmieniono strategię. I choć początkowo Polimex traktował udziały w Siedlcach jako inwestycję czysto finansową, jak widać zmienił plany. Zamierza on utworzyć silną grupę budowlaną, konkurencyjną dla Mostostalu Warszawa, pozostającego pod wpływami Elektrimu. Polimex dąży do jak najszybszego przejęcia kilku spółek, zanim rozpoczną się prawdziwe procesy konsolidacyjne — dodaje analityk.

Mająca powstać pod auspicjami Polimexu Cekop grupa budowlana opierać się będzie zapewne na Mostostalu Siedlce i krakowskiej Naftobudowie, w której Polimex jest inwestorem strategicznym. Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli Polimexu, obie te spółki zostaną wzmocnione kapitałowo.

W ubiegłym roku Mostostal Siedlce uzyskał przychody wysokości 245,7 mln zł, zaś zysk netto wyniósł 9,7 mln zł. W porównaniu z rokiem 1997 dało to dynamikę równą odpowiednio 115,8 i 116,8 proc. Początek roku Mostostal może uznać za udany. Na koniec maja przychody osiągnęły wartość 101,7 mln zł i były wyższe niż rok wcześniej o ponad 8 proc. Jeszcze lepsze rezultaty osiągnięto w przypadku zysków. Na poziomie operacyjnym wzrósł on o 11 proc. i wyniósł 12,2 mln zł, zaś czysty zysk był wyższy niż rok wcześniej o ponad 57 proc. i zamknął się kwotą 6,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polimex przejmie Siedlce