Polimex zaskoczył zyskiem netto

Anna Pronińska
13-05-2009, 00:00

Akcje grupy drożały po publikacji kwartalnych wyników. Prezes spodziewa się jednak spadku marży netto w II kwartale.

Akcje grupy drożały po publikacji kwartalnych wyników. Prezes spodziewa się jednak spadku marży netto w II kwartale.

Polimex-Mostostal, świadczący m.in. usługi budowlane dla sektorów energetycznego i naftowego, pokazał dobre wyniki I kw. Grupa miała 34,2 mln zł zysku netto (wzrost o 14,9 proc. wobec I kw. 2008 r.). Słabiej było na poziomie przychodów, które spadły o 4,02 proc., do 881,99 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 62,3 mln zł wobec 59,7 mln zł r/r.

— Sprzedaż i zysk operacyjny były zgodne z oczekiwaniami rynku. Zysk netto był jednak lepszy w wyniku różnic kursowych (umacnianie się euro wobec złotego) — uważa Adrian Kyrcz, analityk DM IDMSA.

Jego zdaniem, wzrosty na wtorkowej sesji to odreagowanie pikującego kursu na poprzednich dwóch sesjach.

Po publikacji wyników akcje drożały kilka procent. Maksymalnie płacono za nie po 3,75 zł i tyle ostatecznie płacono na zamknięciu sesji (9,7-proc. więcej niż w poniedziałek).

"Rynek oczekiwał około 27 mln zł zysku netto. W ostatnich dniach kurs PXM zachowywał się słabiej niż indeksy, być może w oczekiwaniu na słabe dane kwartalne" — napisał w porannym komentarzu Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Zdaniem Marcina Deręgowskiego z Millennium, wynik netto grupy był zaskoczeniem.

— Jednocześnie wyniki z pierwszego kwartału mogą utrudnić wykonanie prognozy spółki, zakładającej wzrost przychodów o 20 proc. na koniec tego roku (w 2008 r. przychody wyniosły 4316,67 mln zł) — dodaje analityk Millennium.

Władze spółki są zadowolone z wyników. Spadek przychodów Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu, tłumaczy zmniejszeniem zamówień na wyroby z konstrukcji stalowych oraz zmniejszeniem podaży materiałów do cynkowania (najbardziej marżowy segment).

— Nie utrzymamy marży netto 3,9 proc. z I kwartału 2009 r., ale spodziewam się, że w II kwartale marża netto znajdzie się w przedziale 3,1-3,9 proc. — przyznał Konrad Jaskóła.

W I kw. 2008 r. marża netto wyniosła 3,2 proc.

— Utrzymanie marży netto na poziomie 3 proc. na koniec roku jest realne. W kolejnych kwartałach wzrośnie znaczenie waluty, bo spółka będzie m.in. rozliczać kontrakty forwardowe — dodaje Marcin Deręgowski.

Portfel zamówień grupy opiewa już na 7,7 mld zł.

— Spodziewamy się, że pojawią się duże kontrakty w sektorze energetycznym, m.in. budowa instalacji odsiarczania spalin i nowych bloków energetycznych. Rozbudowujemy potencjał wykonawczy i projektowy, by w niedługim czasie zaoferować inwestorom kompleksową usługę w realizacji bloków energetycznych dużej mocy — dodaje Konrad Jaskóła.

Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polimex zaskoczył zyskiem netto