Polipropylen albo propylen

Grupa Azoty rozważa produkcję polipropylenu w Policach. Decyzja zostanie podjęta prawdopodobnie w czwartym kwartale 2017 r.

Rada Nadzorcza spółki celowej Grupy Azoty — PDH Polska pozytywnie zaopiniowała zarekomendowany przez zarząd wariant polipropylenowy budowy instalacji w Policach. Jest bardziej atrakcyjny niż także rozważana produkcja propylenu. Decyzji można spodziewać za kilka miesięcy. Produkcja polipropylenu wpisywałaby się w główne założenia zaktualizowanej strategii Grupy Azoty. Oznaczałaby dalszą synergię i dawała znaczący potencjał dywersyfikacji przychodów. Realizacja projektu w wariancie polipropylenowym zakłada bliską współpracę spółki PDH Polska z zakładami w Policach i Kędzierzynie.

— Inwestycja oznaczałaby także umocnienie drugiego, pozanawozowego filara działalności Grupy. Dzięki realizacji inwestycji w wariancie polipropylenowym jeszcze bardziej podkreśliłaby swoją pozycję na rynku chemicznym. Możliwe byłoby nie tylko poszerzenie oferty produktów, ale, co równie ważne, spłaszczenie cykliczności biznesu — podkreśla Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta najprawdopodobniej w czwartym kwartale 2017 r. po wykonaniu studium wykonalności, w którym określona zostanie szacunkowa wartość inwestycji.

— Zarekomendowany przez zarząd PDH Polska jako dominujący wariant polipropylenowy na obecnym etapie przygotowania do inwestycji biznesowo i handlowo wygląda atrakcyjnie. Prognozowany jest dynamiczny wzrost popytu na polipropylen w Europie Środkowo-Wschodniej, rosnący średnio rocznie o 4,7 proc. do 2025 r. Wszystko to przy jednoczesnym braku zaawansowanych planów inwestycji w nowe instalacje polipropylenu w Europie — uważa Andrzej Niewiński, prezes PDH Polska. Z

analiz rynkowych wynika, że marża producentów surowców przesuwa się w kierunku pochodnych propylenu. Dlatego uzupełnienie projektu odwodornienia propanu (PDH) o instalację do produkcji polipropylenu zwiększa elastyczność i stabilizuje łączny poziom marż dla Grupy Azoty. Bardziej rozdrobniony rynek klientów na polipropylen zmniejszałby także ryzyko rynkowe w długim okresie. Polipropylen jest główną i najbardziej atrakcyjną pochodną propylenu, stanowiącą ponad 60 proc. zużycia tego surowca w Europie Środkowej. Polska jest jednym z największych odbiorców polipropylenu w regionie z rosnącym importem. Realizacja wariantu polipropylenowego oznaczałaby zatem poprawę niezależności surowcowej Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Polipropylen albo propylen