Polityka i giełdy źródłem osłabienia czeskiej korony

Marcin Kiepas
opublikowano: 25-03-2009, 09:39

Upadek rządu w Czechach oraz lekkie pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, wywołane przede wszystkim realizacją zysków na giełdach, wpływa dziś rano negatywnie na notowania czeskiej korony. O godzinie 9:32 kurs USD/CZK testował poziom 20,29 koron, rosnąc o 0,6 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/CZK zyskiwał natomiast 0,44 proc., testując poziom 27,265 koron.

W kolejnych godzinach czeska waluta powinna przede wszystkim reagować na zmieniające się nastroje na rynkach światowych oraz na ewentualne zmiany notowań EUR/USD.

Ograniczony wpływ na notowania będą natomiast miały kwestie polityczne. Po pierwsze dlatego, że upadek rządu został w dużej mierze już zdyskontowany wczoraj wieczorem, gdy dolar podrożał z 18,88 do dziennego maksimum na 20,15 koron, natomiast kurs euro wzrósł z 26,90 do 27,21 koron. Po drugie, od momentu przystąpienia Czech do Unii Europejskiej, inwestorzy przywiązują mniejszą wagę do ryzyka politycznego.

Sytuacja techniczna na wykresach USD/CZK i EUR/CZK wskazuje na możliwość kontynuacji wzrostowej korekty w kolejnych dniach. Jednak w perspektywie najbliższych tygodni, należy liczyć się z umocnieniem korony do głównych walut, który to proces został zapoczątkowany w połowie lutego.

Marcin Kiepas
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Polityka i giełdy źródłem osłabienia czeskiej korony