Polki chcą programować

opublikowano: 30-08-2018, 22:00

Kobiety coraz śmielej wkraczają w świat technologii. Zachęcają je do tego liczne organizacje i programy inspiracyjne.

W branży technologii informacyjnych dominują mężczyźni. Jednak ta tendencja zaczyna ulegać zmianom. Jak wynika z danych resortu gospodarki, do 2020 r. płeć piękna będzie stanowić 15 proc. wszystkich osób zatrudnionych w tym sektorze. Pomagają w tym również prężnie działające organizacje, promując zawody informatyczne wśród żeńskiej części społeczeństwa. Mówiąc o takich przedsięwzięciach,warto wymienić m.in. Women in Technology, czyli społeczność kobiet, które łączy zamiłowanie do technologicznych rozwiązań. Przykładem z rodzimego podwórka są Geek Girls Carrots, tworzące przestrzeń, w której profesjonalistki wspomagają panie stawiające pierwsze kroki w branży — wymieniają się wiedzą, doświadczeniami i wspólnie promują nowe technologie w swoim otoczeniu.

Na kierunkach informatycznych oraz w szkołach programowania uczy się coraz więcej kobiet. W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy wzrost liczby studentek wybierających specjalizację informatyczną. Obecnie stanowią one 14,3 procent wszystkich żaków na kierunkach IT — wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2018”, zrealizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Warto dodać, że to aż o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak zaznaczają twórcy badania, to efekt zwiększającej się świadomości dotyczącej atrakcyjności kształcenia na kierunkach informatycznych oraz działań promocyjnych skierowanych do kobiet. Należy tu wymienić m.in. największy polski program inspiracyjny dla studentek informatyki — IT for SHE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy