Połowa szklanki

Jacek Zalewski
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Premier Donald Tusk na nadzwyczajnej konferencji prasowej w niedzielę pokazał się społeczeństwu w roli optymisty, kładąc akcent zdecydowanie na okoliczność, iż szklanka do połowy jest pełna. Wcześniej, na forum Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych, starał się uzmysłowić działaczom związkowym i pracodawcom, że niestety połowa jest pusta.

Jedno jest pewne — z owej symbolicznej szklanki kryzys sporo nam wyssał. W związku z tym premier wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim oznajmili oficjalnie to, czego spodziewaliśmy się od tygodni — przed drugim sejmowym czytaniem rząd wnosi autopoprawkę do projektu budżetu na rok 2009. Prognoza wzrostu zostaje obniżona z 4,8 do 3,7 proc., co oznacza zmniejszenie dochodów budżetu, oszacowane na 1,71 mld zł. Deficyt twardo pozostaje na poziomie 18,2 mld zł, zatem konieczne okaże się symetryczne zmniejszenie wydatków. Rada Ministrów zatwierdzi cięcia na wtorkowym posiedzeniu.

To są konkrety, bo inne liczby rzucone przez premiera radziłbym na razie traktować mniej więcej tak, jak podaną przez niego na forum w Krynicy-Zdroju datę wprowadzenia euro — rok 2011. Poczekajmy na ustawowe konkrety, ale nie w fazie projektów, lecz aktów prawnych wydrukowanych w Dzienniku Ustaw. W sumie ratunkowy plan stabilności i rozwoju ma mieć wartość 91,3 mld zł w latach 2009-10. Najciekawszą pozycją jest enigmatyczna rezerwa solidarności społecznej, zasilana z podwyższonej akcyzy na alkohol i duże samochody z importu. Jeśli dobrze pojąłem jej ideę, ma ona być alarmowym funduszem celowym, obok ogólnej rezerwy budżetowej.

Pora speckonferencji premiera wynikała nie tylko z medialnej siły przekazu w niedzielę, wolną od innych krajowych newsów. Szef rządu przemówił niedługo po wystartowaniu samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim do Mongolii i dalej na Wschód. Może w tym tygodniu przynajmniej wojenka obu ośrodków władzy przejdzie w stan letargu…

Jacek Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu