Polpharma będzie kształcić gdańskich studentów

opublikowano: 09-07-2017, 20:54
aktualizacja: 09-07-2017, 20:55

Energoelektronika, przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny - najpierw Uniwersytet Warszawski, teraz Gdański Uniwersytet Medyczny uruchamiają nowe kierunki studiów... wspólnie z przedsiębiorcami.

Główny cel: połączyć nauczanie teoretyczne z praktyką przemysłową. Polskie uczelnie wreszcie znalazły sposób, by dopasować program studiów do potrzeb rynku i zacieśnić współpracę z biznesem. W maju 2017 r. Politechnika Warszawska ogłosiła uruchomienie nowego kierunku studiów podyplomowych, w ramach których program i proces nauczania opracowane zostały wspólnie z firmą Medcom. Na energoelektronice nacisk postawiono na pracę w laboratoriach, wykorzystanie symulacji komputerowych oraz naukę przez praktykę - zajęcia prowadzone będą zarówno przez wykładowców UW, jak i pracowników biznesowego partnera. Studia mają się rozpocząć w październiku 2017 r., podobnie jak na kierunku przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (GUMed). W tym przypadku gospodarczym partnerem została Polpharma. Instytucje wspólnie poprowadzą dwuletnie studia II stopnia na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Zajęcia mają przygotowywać do pracy w firmach wytwarzających produkty medyczne, kosmetyki i suplementy diety. Studenci wezmę również udział w trzymiesięcznym stażu w zakładach produkcyjnych i laboratoriach Polpharmy.

Polpharma została partnerem kierunku przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Zobacz więcej

Polpharma została partnerem kierunku przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. ARC

Koncept ma się wpisywać w założenia reformy szkolnictwa wyższego, która zakłada m.in. zwiększenie współpracy nauki z biznesem. 

- Studia o profilu praktycznym to szansa dla studentów GUMed na szybkie znalezienie dobrej pracy w rozwijającej się branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Przez pryzmat dzisiejszej inicjatywy widzimy też rolę naszej uczelni w rozwoju polskiego przemysłu. Zwiększenie udziału pracowników naukowych w sferze gospodarczej wzmacnia innowacyjność oraz konkurencyjność - wyjaśnia prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na nowych studiach wykładane będą m.in. technologia formulacji, analiza leków i kosmetyków, biotechnologia, farmakologia i toksykologia, prawodawstwo, badania przedrejestracyjne i transfer technologii, dobra praktyka wytwarzania i dystrybucji. Wśród wykładowców będzie 24 pracowników Polpharmy.

– Wcześniej, na poziomie szkoły średniej, utworzyliśmy już klasę dualną o specjalności technik analityk wspólnie z Technikum nr 1 w Starogardzie Gdańskim. W ramach tego modelu łączymy zajęcia teoretyczne w szkole wraz z praktyczną nauką, która odbywa się w laboratoriach Polpharmy – przypomina Tomasz Moys, wiceprezes Polpharmy, odpowiedzialny za obszar operacji przemysłowych. 

Współpraca Polpharmy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym została przypieczętowana listem intencyjnym. Podpisano również umowę o współpracy w zakresie prac usługowych o charakterze analityczno-technologicznym. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu