Polscy przedsiębiorcy stawiają na Ukrainę

opublikowano: 09-10-2017, 22:00

Eksport do naszego wschodniego sąsiada wzrósł w pierwszym półroczu o ponad 40 proc. i wraca do poziomu sprzed kryzysu.

Pierwsze półrocze tego roku to prawdziwy boom, jeśli chodzi o handel z Polski na Ukrainę. Zgodnie z danymi GUS jego wartość wzrosła o prawie 41 proc., do 8,9 mld zł. Pełny powrót na ukraiński rynek zajął jednak polskiemu biznesowi blisko cztery lata — zwraca uwagę Akcenta, instytucja płatnicza. W najtrudniejszym, czyli 2014 r., wartość sprzedaży towarów w tym kierunku spadła aż o 27,1 proc. Straty odnotowano także w kolejnym roku, jednak już znacznie mniejsze (rzędu 5,3 proc.). Wzrost pojawił się dopiero w 2016 r. (wzrost o 21 proc.). Jednak nadal daleko mu było do stanu z 2013 r., sprzed kryzysu na Wschodzie. Dopiero pierwsza połowa 2017 r. zapowiada odbudowę polskiego eksportu na Ukrainę. Sprzyja temu m.in. umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu między UE a Ukrainą (DCFTA), która zniosła wiele barier.

— Funkcjonuje ona na zasadach tymczasowych już od 2016 r., ale w pełni weszła w życie 1 września. Możemy się zatem spodziewać, że jej efekty będą coraz bardziej widoczne — mówi Radosław Jarema, dyrektor Akcenty. Okazuje się, że obawy polskiego biznesu co do konkurencji ze strony ukraińskich firm oraz napływu towarów zza wschodniej granicy były płonne. Podczas kiedy eksport na Ukrainę wzrósł o ponad 40 proc., import z tego kraju odnotował znacznie niższy wzrost — o 26 proc. Jak zaznacza Krzysztof Inglot, prezes agencji pracy Personnel Service, nie bez znaczenia dla wymiany handlowej pozostaje kwestia większej obecności Ukraińców w Polsce.

— Popularność zatrudniania takich osób nie jest przypadkowa, ponieważ są nam bliskie kulturowo i językowo, co przemawia też na korzyść prowadzenia tam działalności biznesowej. Tym samym tylko kwestią czasu jest wzrost liczby polskich inwestycji na Ukrainie, które są uzależnione od stabilności gospodarczo-politycznej w tym państwie — mówi Krzysztof Inglot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy