Polska bezgotówkowa

opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Co czwarta osoba w Polsce spodziewa się, że za dziesięć lat gotówka przejdzie do lamusa — wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Akcenty, międzynarodowej instytucji płatniczej. W taką perspektywę wierzą mocniej kobiety niż mężczyźni.

 

Fot. Fotolia

— Transformacja w kierunku pieniądza wirtualnego wymaga udziału nie tylko firm i ich podmiotów, ale również administracji publicznej. Co ciekawe, niektóre państwa na świecie, również w Europie, otwarcie dążą do całkowitego odejścia od gotówki, a popularyzacja płatności cyfrowych jest dla nich częścią strategii rozwoju — mówi Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Wizja braku gotówki w portfelu jest bliska m.in. w Szwecji, której rząd pracuje nad wdrożeniem elektronicznego pieniądza. Może to nastąpić już w 2019 r.

39 mln Tyle kart płatniczych posiadali Polacy w IV kw. 2017 r. — wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. To o 2,2 mln kart więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

1218,2 mln Tylu transakcji dokonali Polacy tzw. plastikiem…

1037,7 mln…a tyle wśród nich stanowiły płatności bezgotówkowe. To o 30 mln więcej niż w III kw. 2017 r. i aż 175 mln więcej niż na koniec 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane