Polska importuje z Chin więcej niż z Rosji

opublikowano: 26-02-2015, 00:00

Ważne dane

Import z Chin wyniósł w 2014 r. 72,8 mld zł, o 11,6 mld zł, czyli 19,1 proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z danych GUS. Stanowił 10,5 proc. w strukturze polskiego importu, co oznacza, że Chiny zastąpiły Rosję na drugim miejscu największych eksporterów. W tym roku wysoka dynamika popytu na chińskie towary powinna się utrzymać, uważa Radosław Jarema, dyrektor zarządzający Akcenty, instytucji płatniczej obsługującej transakcje walutowe firm.

Motorem napędowym gospodarki będzie popyt konsumpcyjny, który obejmuje elektronikę i odzież, a więc główne produkty eksportowe Chin. Poza tym polskie firmy odzieżowe będą sprowadzać z tego kraju jeszcze więcej towarów. Handel ułatwią: uruchomiona w ubiegłym roku linia kolejowa z Chin biegnąca przez Łódź i coraz szerzej dostępna usługa rozliczania transakcji w chińskich juanach, co eliminuje koszty przewalutowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu