Polska liderem regionu

Katarzyna Łasica
opublikowano: 09-10-2006, 00:00

Coraz mniej europejskich firm ogłasza upadłość. Najmniej w Polsce, która zawdzięcza to dobrej kondycji gospodarczej i UE.

Liczba bankructw przedsiębiorstw w Europie w ubiegłym roku spadła. — wynika z raportu instytutu badania gospodarki Creditreform. W Europie Zachodniej liczba upadłości w 2005 r. zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o 2 proc. i wyniosła 147,2 tys. Pierwszy raz od czterech lat mamy do czynienia z tendencją zniżkową. Najgorzej w zestawieniu wypada Austria, która z roku na rok odnotowuje wzrost niewypłacalnych firm. W 2005 r. było ich 7,3 tys. co dało 15,3-procentowy wzrost. W dodatku ponad połowa wniosków o upadłość została odrzucona z powodu niewystarczających środków na pokrycie kosztów postępowania.

Największy spadek niewypłacalności firm notowany jest w Irlandii — 21,5 proc. (252). Dla porównania — samo miasto Mülheim z Zagłębia Ruhry w Niemczech odnotowało 240 bankructw. Irlandia od lat jest uznawana za najprężniejszy kraj w Europie. W ciągu dziesięciu lat z kraju biednego jak na unijne warunki przekształciła się w drugi po Luksemburgu kraj w UE.

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej spadek liczby upadłości był nieco mniejszy i wyniósł 1,2 proc. Autorzy raportu podkreślają, że dane dotyczące niewypłacalności firm z nowo przyjętych krajów do UE nie mogą być porównywane z zachodnioeuropejskimi. Powodem jest głównie brak odpowiedniego doświadczenia oraz sprawnych mechanizmów, które wprowadzają normy prawne w życie.

W Polsce w 2005 r. upadłość ogłosiło 798 przedsiębiorstw, co stanowi ponad 30-procentową poprawę. Lepszy wynik w regionie miały tylko kraje nadbałtyckie — Litwa 767, Łotwa 521, Estonia 450. Biorąc jednak pod uwagę, że są to kraje zdecydowanie mniejsze, Polska wysuwa się na pozycję lidera w regionie — na 10 tys. firm zaledwie 2 upadły, podobnie w Hiszpanii, która ma najlepszy wynik na zachodzie kontynentu. Tymczasem w krajach nadbałtyckich było ich ponad sto.

Zdaniem analityków Creditreform, polska gospodarka ma się bardzo dobrze dzięki politycznej transformacji całego regionu oraz wstąpieniu do UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy