Polska liderem sprzedaży i produkcji kolektorów słonecznych

DI, PAP
opublikowano: 03-05-2013, 09:27

Polska jest jednym z liderów sprzedaży i produkcji kolektorów słonecznych w Europie - ocenił rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz. Nasz kraj w rankingu sprzedaży awansował z 9. miejsca w 2009 roku na 3. w ub.r.

Szacuje się, że w Polsce ponad 100 tysięcy użytkowników korzysta z instalacji słonecznych, takich jak np. kolektory.

Rzecznik Funduszu poinformował, że w porównaniu z 2010 rokiem, w 2011 r. produkcja i sprzedaż kolektorów w Polsce wzrosła o ok. 70 proc. "Rynek kolektorów słonecznych, jako jedyny w Polsce segment energetyki odnawialnej, zanotował tak duży wzrost" - podkreślił Maziarz.

Wraz ze wzrostem produkcji kolektorów w naszym kraju, powstały nowe zakłady pracy, które zatrudniły dodatkowych pracowników. "Między innymi cztery firmy z tej branży były laureatami projektu GreenEvo, promującego polskie zielone technologie" - zauważył Maziarz.

Rzecznik przypomniał, że Fundusz od 2010 roku prowadzi program dopłat do kredytów przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Budżet programu to 450 mln zł. Dofinansowywana jest m.in. instalacja kolektorów słonecznych w celu pozyskania ciepłej wody użytkowej. Beneficjentami programu są osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe.

Maziarz ocenił, że dobre przygotowanie Programu, współpraca z bankami, które przyznają kredyty na kolektory słoneczne oraz właściwa organizacja obsługi wniosków skutkuje krótkim czasem między realizacją inwestycji a otrzymaniem przez beneficjenta dopłaty na konto. Średnio trwa to 59 dni.

"Celem programu jest także ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2, poprzez zwiększenie produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. Przewidujemy, że po zakończeniu programu, czyli w 2015 roku taka redukcja wyniesie 65,1 tys. Mg CO2 rocznie" - dodał.

NFOŚiGW liczy, że dzięki Programowi w Polsce uda się zainstalować kolektory o powierzchni 420 tys. m kw. na 60–67 tys. budynkach mieszkalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane