Polska może stać się hubem leków generycznych i biotechnologicznych

  • PAP
opublikowano: 04-05-2019, 12:20

Polska może stać się hubem leków generycznych i biotechnologicznych i na tej bazie budować potencjał do odkrycia leków nowej generacji – ocenił w rozmowie z PAP Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć.

Innowacyjności w sektorze ochrony zdrowia poświęcona będzie kolejna konferencja z cyklu debaty "Wspólnie dla zdrowia". Odbędzie się ona 8 maja w Białymstoku.

Eksperci będą dyskutować o rozwoju rynku biotechnologii w Polsce i o wykorzystaniu digitalizacji dla poprawy efektywności systemu ochrony zdrowia. W spotkaniu weźmie udział m.in. prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) Krzysztof Kopeć.

W ocenie Kopcia polski przemysł farmaceutyczny "jest na najwyższym światowym poziomie". "Do tej pory mieliśmy rozwinięty przemysł chemiczny, który produkował leki generyczne. Obecnie są przedsiębiorstwa, które mogą wytwarzać leki biologiczne. To jest ogromny skok, często o tym zapominamy" – wskazał ekspert.

Podkreślił, że daje to podstawę, do tego, "aby nasze firmy farmaceutyczne dokonały kolejnego kroku, którym będzie wykrycie zupełnie nowego, innowacyjnego leku". "Konieczna jest jednak kumulacja środków" – dodał.

Według szefa PZPPF polskie firmy "potrafią zarobić i zainwestować zarobione środki". "Ale czasem jest tak, że ministerstwo oczekuje od nas cen chińskich. W takim przypadku nikt nie może oczekiwać od polskich przedsiębiorstw, że zrobią to w polskich realiach, dzięki pracy polskich pracowników. W Chinach nie ma takich jak w Europie standardów ochrony praw pracowniczych czy ochrony środowiska. Jeżeli będziemy produkować (leki – PAP) w Chinach, to będziemy rozwijać tamtejszą gospodarkę, a nie polską" – powiedział.

Podobnie polski przemysł farmaceutyczny ocenił prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), który będzie gospodarzem debaty o innowacyjności.

"Badania biotechnologiczne prowadzące do powstania nowych leków i nowych form terapii są zwykle długotrwałe, obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, a przez to stają się bardzo kosztowne" – podkreśla prof. Marcin Moniuszko z UMB. Moniuszko poinformował, że jednym z tematów poruszanych na konferencji będą również kwestie zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania badań i wdrożeń oraz zidentyfikowanie obszarów, w których powinna rozwijać się polska biotechnologia.

Celem debaty "Wspólnie dla zdrowia" jest wypracowanie systemu, który zrównoważy potrzeby społeczne z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa oraz z zaangażowaniem kapitału społecznego. Chodzi o wskazanie, w jaki sposób rosnące, ale wciąż ograniczone nakłady na zdrowie, wydawać najbardziej efektywnie – jak dodatkowe pieniądze mogą poprawić sytuację zdrowotną Polaków, wydłużyć ich życie w dobrym zdrowiu, obniżyć zachorowalność i poprawić skuteczność leczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane