Polska w piątce największych importerów węgla z Donbasu

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2019-06-27 10:10

Prorosyjscy separatyści eksportowali od marca 2017 roku do grudnia 2018 roku prawie 6 mln ton antracytu wydobytego w kopalniach Donbasu, informuje ukraińska agencja Unian.

Antracyt trafił do co najmniej 19 krajów, wynika z analizy przeprowadzonej przez jedną z największych ukraińskich firm energetycznych, do której dotarł serwis Liga.net. W grupie największych importerów znalazły się Turcja, która sprowadziła prawie 3 mln ton, Rumunia z dostawami sięgającymi łącznie 1,02 mln ton i Belgia, gdzie trafiło prawie 878 tys. ton. Pierwszą piątkę uzupełniają jeszcze Polska (333.132 ton) oraz Bułgaria (129.176 ton).

Szmuglem węgla z Donbasu ma zajmować się firma Gas Alliance zbiegłego ukraińskiego biznesmena Serhija Kurczenki, która ma monopol na tą działalność, pisze Unian. Rosyjska agencja RBC informowała w ubiegłym roku, że rosyjskie Ministerstwo Gospodarki zakazało innym pośrednikom robić interesy z separatystami z Donbasu.