Polska weszła do klubu jednorożców

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największe krajowe start-upy technologiczne dostały przepustkę do współpracy z topowymi menedżerami ze świata. Pośredniczy Endeavor, organizacja działająca w 40 państwach i promująca rozwój unicornów. Wsparcie zadeklarowały też czołowe postacie z polskiego biznesu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto z międzynarodowych gwiazd technologicznego biznesu aktywnie działa w sieci Endeavor
  • co skłoniło organizację do wejścia Polski
  • którzy topowi przedsiębiorcy i menedżerowie zostali zaangażowani, by wspierać rodzime obecne i przyszłe jednorożce w globalnym rozwoju
  • jaki wpływ na rozwój lokalnego ekosystemu startupowego i rynku venture capital może mieć włączenie Polski do międzynarodowej sieci

Polska weszła do klubu jednorożców

opublikowano: 30-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największe krajowe start-upy technologiczne dostały przepustkę do współpracy z topowymi menedżerami ze świata. Pośredniczy Endeavor, organizacja działająca w 40 państwach i promująca rozwój unicornów. Wsparcie zadeklarowały też czołowe postacie z polskiego biznesu.

Do Polski wchodzi Endeavor, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, a obecna dziś już w ok. 40 krajach na świecie organizacja non-profit. Jej celem jest wspieranie w rozwoju globalnych jednorożców – technologicznych spółek o wycenie przekraczającej 1 mld USD, oraz najszybciej rosnących start-upów, które status unicorna lub pozycję lidera w regionie mają szansę uzyskać w niedalekiej przyszłości. Endeavora do Polski wprowadza Bartosz Lipnicki, przedsiębiorca i inwestor – obecnie jest na etapie rejestrowania fundacji w kraju.

W promocji największych rodzimych start-upów i spółek technologicznych wspierać będą go topowi menedżerowie, m.in. Marcin Żukowski, współzałożyciel Snowflake’a, Wiktor Schmidt, obecnie dyrektor wykonawczy i współzałożyciel Netguru, Daniel Surmacz, dyrektor operacyjny i jeden z założycieli RTB House, Maciej Noga, współtwórca grupy Pracuj i partner zarządzający Pracuj Ventures, Jakub Dwernicki, prezes i założyciel R22, Francois Nuyts, prezes Allegro, Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę Mastercarda Europe, Paulina Skrzypińska, dyrektor ds. innowacji w Banku BNP Paribas Polska. W międzynarodowych strukturach Endeavora aktywni są natomiast np. Reid Hoffman (współzałożyciel LinkedIn, Greylock Partners), Nicolas Szekasy (współtwórca MercadoLibre, Kaszek Ventures), Jason Green (założyciel Emergence Capital), Javier Olivan (dyrektor operacyjny Meta), a nawet The Edge, członek muzycznej grupy U2.

Gigantyczna sieć kontaktów

Sam Bartosz Lipnicki kilka lat spędził poza Polską. Wrócił z misją wspierania sektora technologicznego. Sześć lat temu założył fundusz venture capital (VC) Alfabeat, w którego portfelu znalazło się kilkanaście start-upów na wczesnym etapie rozwoju. Wśród nich była np. firma Daily, jedna z pierwszych w Polsce w branży szybkiej dostawy jedzenia, przejęta przez Wolta, który w tym roku w ramach akwizycji o wartości ok. 7 mld EUR został włączony do amerykańskiego DoorDasha.

- Endeavor od pewnego czasu szukał dla siebie miejsca w Polsce i ludzi gotowych rozwijać tu organizację. We wprowadzeniu sieci wspierającej jednorożce do naszego kraju dużą rolę odegrał Marcin Żukowski, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Jako współzałożyciel Snowflake, którego wejście na nowojorską giełdę można uznać za jeden z największych globalnych debiutów w świecie software’u, jest inspiracją dla wielu przedsiębiorców technologicznych – mówi Bartosz Lipnicki, dyrektor zarządzający Endeavora Polska.

Endeavor tworzy międzynarodowy ekosystem przedsiębiorców i założycieli firm technologicznych, którzy mają siłę tworzenia i rozwijania globalnych, szybko rosnących spółek. Dostęp do międzynarodowej sieci networkingowej oraz ułatwiony kontakt z topowymi menedżerami i inwestorami z całego świata zapewnia im wsparcie mentoringowe, doradztwo biznesowe, pomoc w zatrudnianiu najlepszych specjalistów, dotarcie do dużych klientów, kapitał na dalszy rozwój itd.

- W Polsce pierwsze jednorożce dopiero się rodzą. Krajowy rynek VC szybko jednak rośnie. Jestem przekonany, że w kolejnej dekadzie będziemy mieć już kilkanaście unicornów i globalnych liderów w swoich kategoriach. Celem Endeavora jest zbudowanie silnego ekosystemu takich szybko rosnących firm oraz inspirowanie i wspieranie polskich przedsiębiorców mających ambicje globalnego rozwoju. Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć współpracę z pierwszymi firmami – zapowiada Bartosz Lipnicki.

Okiem eksperta
Dariusz Żuk
zarządzający funduszem AIP Seed, współtwórca Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

Organizacja taka jak Endeavor jest bardzo potrzebna krajowemu sektorowi startupowemu, ponieważ daje dostęp do globalnych kontaktów, relacji biznesowych i międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Współpraca z międzynarodowym ekosystemem i zwiększenie poziomu finansowania dla start-upów to czynniki, które ułatwiłyby nam jeszcze szybszy rozwój. A polski rynek w ostatnich latach i tak mocno przyspieszył - notujemy rekordowe rundy inwestycyjne, mamy wiele wartościowych spółek rozwijających się przy wsparciu funduszy VC, sporą grupę firm technologicznych notowanych na giełdzie. Nadal jednak pozostaje niedosyt, bo Polska jest w tyle w porównaniu np. z Estonią czy Niemcami. Mamy więc jeszcze wiele do zrobienia.

Sukces rodzi sukces

Endeavor działa poza mekkami startupowymi jak Dolina Krzemowa czy Wielka Brytania i Szwecja. Celem organizacji jest wspieranie jednorożców z krajów o rozwijających się gospodarkach, gdzie dopływ know-how i kapitału VC jest mniejszy. Organizacja najbliżej nas geograficznie dotarła np. do Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch, Hiszpanii i Irlandii. Wszędzie, gdzie działa, napędzana jest przez wspólne przekonanie, że sukces rodzi sukces.

- Idealnym przykładem wpływu, jaki prężnie działające firmy technologiczne wywierają na gospodarkę, jest platforma Careem z Bliskiego Wschodu, specjalizująca się m.in. w dostawach jedzenia i carsharingu. Powstanie tej firmy i jej aktywność rynkowa dały impuls i inspirację do utworzenia ok. 100 firm w regionie. Obecnie jeden z założycieli Careemu wprowadza Endeavor do Pakistanu – mówi Bartosz Lipnicki.

Podaje, że Endeavor wspiera ponad 2,1 tys. przedsiębiorców z 1,3 tys. firm na świecie, z których ponad 50 już ma status unicorna. Wśród przedsiębiorców technologicznych rozwijających się pod skrzydłami Endeavora są: Auth0, Bitso, Bukalapak, Cabify, Careem, Carsome, Checkout.com, Everli, Fever, FintechOS, Flutterwave, Glovo, Kavak, Mercado Bitcoin, MercadoLibre, Payhawk, SWVL, Wayflyer i Workable.

2944

Tyle start-upów aktywnie działa w Polsce - podaje szacunkowo PFR Ventures (dane z czerwca 2022 r. na podstawie analiz Dealroomu).

Wsparcie od najlepszych

Marcin Żukowski mocno wierzy w technologiczny i biznesowy potencjał Polski, przyznaje jednak, że do jego pełnego wykorzystania potrzeba jeszcze sporo determinacji i konkretnych działań. Jak mówi, po sukcesie Snowflake’a część czasu poświęcił na wspieranie założycieli start-upów z Polski, oferując im zasoby, networking i doradztwo. Jest przekonany, że siła tkwi we współpracy.

- Endeavor ma duże doświadczenie w pomaganiu organizacjom, zwłaszcza z mniej rozwiniętych rynków. Pomaga rozwijać lokalne ekosystemy, popycha przedsiębiorców do osiągania ambitnych celów, zachęca, by „szli na całość”. Wierzę, że te działania będą miały duże znaczenie dla Polski. Moja rola będzie polegała na wyszukiwaniu i wybieraniu firm, które Endeavor będzie promował, na doradztwie, dzieleniu się z przedsiębiorcami kontaktami i zasobami – wyjaśnia Marcin Żukowski.

Jego zdaniem Polska w kontekście budowania dużych międzynarodowych organizacji technologicznych jest obecnie w punkcie zwrotnym. Na krajowym rynku powstaje wiele firm, które mają potencjał, by osiągnąć status jednorożca. Jednocześnie lokalni przedsiębiorcy mają ograniczony dostęp do finansowania, talentów i kontaktów do przedsiębiorców i inwestorów z innych krajów.

379

Tyle polskich spółek technologicznych będących na różnym etapie rozwoju w 2021 r. zamknęło rundę inwestycyjną. Wsparło je łącznie 113 funduszy venture capital (dane PFR Ventures).

- Choć w Europie obserwuje się znaczny wzrost inwestycji międzynarodowych, polskie organizacje wciąż potrzebują pomocy, zwłaszcza w aspekcie pozafinansowym. Możliwość uczenia się od ludzi, którzy przeszli podobną drogę w innych krajach, może być bezcenna - podkreśla Marcin Żykowski.

Podobnie myśli Maciej Noga. jego zdaniem o zdolności Polski do budowania jednorożców świadczą sukcesy Pracuj.pl, Allegro czy DocPlannera (wycena każdej z tych firm przekroczyła 1 mld USD, nie wszystkie ze względów definicyjnych są formalnie w kraju określane mianem jednorożców; z tej kategorii wyklucza je np. rozwój poprzez giełdę).

3,6 mld zł

Tyle w 2021 r. wyniosła łączna wartość transakcji venture capital z udziałem polskich start-upów. W I kw. 2022 r. wartość inwestycji zbliżyła się natomiast do poziomu 1,2 mld zł.

- Endeavor Polska ma wspierać założycieli spółek, które przeszły już z fazy start-upu do scale-upu. Mówimy o osobach, których spółki mają potencjał, by w przyszłości stać się jednorożcami, ale brakuje im jeszcze odpowiedniej skali działania. Założyciele takich firm oprócz kapitału na dalszy rozwój potrzebują międzynarodowego wsparcia - merytorycznego, biznesowego i odpowiedniej sieci kontaktów, które gwarantują osoby skupione wokół Endeavora. Od 2009 r. jestem aktywnie zaangażowany w tworzenie i rozwijanie polskiego systemu startupowego. Z perspektywy tych kilkunastu lat widzę, że w Polsce istnieje luka - brakuje funduszy oraz inwestorów wchodzących do firm na późniejszym etapie rozwoju, gdy stoją przed możliwością globalnej ekspansji – zaznacza Maciej Noga.

Moc we współdziałaniu
Moc we współdziałaniu
Bartosz Lipnicki, dyrektor zarządzający Endeavora w Polsce, spodziewa się, że w najbliższych latach na krajowej scenie startupowej pojawią się nowe jednorożce. Wierzy, że pomocne będzie wsparcie jego i zaproszonych do współpracy menedżerów. Bezcenny dla firm będzie też dostęp do globalnej sieci kontaktów.
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.