Polska wygrała wyścig o etaty z inwestycji

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

W wyniku projektów, które w 2017 r. ogłosiły zagraniczne firmy, w Polsce powstanie najwięcej miejsc pracy w Europie.

Dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym w Polsce powstanie 86,7 tys. miejsc pracy — wynika z najnowszego raportu fDi Markets, firmy badawczej z grupy Financial Times. W drugiej pod tym względem Rumunii etatów będzie o 25 tys. mniej.

Rekord dekady

— Takich wyników Polska nie miała od co najmniej dekady, czyli od globalnego kryzysu ekonomicznego. Dziś mamy lepsze efekty w przyciąganiu inwestycji niż w 2007 r., gdy liczba projektów ogłaszanych w Polsce przekroczyła magiczną liczbę 300 — mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Rekordowy był 2008 r., w którym inwestorzy ogłosili realizację 387 projektów łącznej wartości 23 mld EUR i zadeklarowalistworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

Z raportu fDi Markets wynika, że w ciągu roku liczba projektów ogłoszonych przez inwestorów wzrosła z 272 do 335. Podwoiła się zarówno łączna wartość projektów — urosła o 52 proc., do 12,9 mld EUR, jak również liczba miejsc pracy — o 48 proc. Najwięcej projektów dotyczy sektora budowlanego — 95, ICT — 73, i motoryzacji — 49. W tej ostatniej branży inwestycje mają przynieść najwięcejkapitału do Polski — 2,1 mld EUR. Kolejne miejsca zajmuje sektor transportowy — 47 projektów oraz usługi nowoczesne — 37.

Lepiej nie będzie

Pod względem liczby projektów liderem wśród 44 zbadanych krajów była w 2017 r. tradycyjnie Wielka Brytania, która ściągnie najwięcej kapitału (patrz tabela). Polskę wyprzedzają pod tym względem także Francja, Niemcy i Hiszpania. Pod względem zadeklarowanegokapitału wyższe wyniki zanotowała jeszcze Rosja, ale w UE Polska jest wiceliderem.

— Trudno liczyć na lepszy wynik. Pod względem wartości raczej nie będziemy numerem 1 w Europie. Duży wkład w stworzenie tak dużej liczby etatów miał sektor nowoczesnych usług biznesowych — mówi Jacek Levernes, współzałożyciel i honorowy prezes ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce.

Z ubiegłorocznego raportu ABSL wynika, że w ciągu roku tylko w największych ośrodkach pojawiło się w Polsce 80 centrów usług. Zatrudnienie w sektorze przekracza 250 tys. osób. Rekordowe wyniki w tworzeniu miejsc pracy dotyczą również aktywności polskich inwestorów działających na rynkach zagranicznych. Według fDI Markets, w 2017 r. polskie firmy zadeklarowały stworzenie 6,5 tys. miejsc pracy w ramach projektów poza krajem. Wartość polskich inwestycji zagranicznych wyniosła 1,14 mld EUR. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane