Polski przedsiębiorca rzadko odpoczywa

opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Co czwarty właściciel firmy w ogóle nie wyjeżdża na wakacje, a 46 proc. szefów kieruje biznesem nawet będąc na urlopie.

Tax Care zbadał osoby prowadzące działalność gospodarczą pod kątem tego, czy i w jaki sposób spędzają urlop. Okazuje się, że przedsiębiorcy rzadko odpoczywają. Doglądanie spraw firmy przez 365 dni w roku — tak wygląda życie niemalże trzech czwartych polskich przedsiębiorców. 24 proc. z nich w ogóle nie korzysta z urlopu, a 46 proc. kieruje swoimi biznesami na odległość, będąc na wyjeździe. Na pełnowymiarowe wakacje decyduje się jedynie co piąty polski przedsiębiorca, czasowo zamykając swoją działalność w tym czasie. Jeszcze mniej — bo tylko 10 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą — powierza obowiązki podczas swojej nieobecności innej osobie.

Liczba przedsiębiorców pracujących zdalnie w trakcie urlopu wzrosła w porównaniu z 2015 r., kiedy taką opcję deklarowało tylko 28 proc. badanych. Natomiast odsetek właścicieli firm powierzających podczas urlopu sprawy firmy w ręce innych zmalał trzykrotnie.

Niewolnicy technologii

Zdaniem ekspertów Tax Care, brak delegacji obowiązków to nie tyle kwestia coraz mniejszego zaufania, jakim przedsiębiorcy darzą współpracowników czy bliskich, ile wzrostu znaczenia technologii, która pozwala przedsiębiorcom czuwać nad swoim biznesem przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

— Dzięki powszechnemu i coraz tańszemu dostępowi do internetu dla wielu właścicieli firm samo miejsce pracy nie jest już tak znaczące. Rośnie liczba aplikacji — także mobilnych — ułatwiających zarządzanie biznesem. W podstawowym niezbędniku urlopowiczaobok paszportu znajduje się ładowarka do smartfona i laptopa, a o wyborze hotelu decyduje nie tylko odległość od plaży, lecz także dostępność wi-fi — mówi Adam Głos, prezes Tax Care.

Dodaje, że własny biznes to duża odpowiedzialność, więc nie dziwi coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców trzymająca stery firmy nawet w trakcie wakacji.

— Ten czas to również szansa na zysk. A skoro można zarabiać, leżąc na plaży, to dlaczego przedsiębiorcy mieliby tego nie robić? — pyta prezes Tax Care.

Urlop raz na rok

Największa grupa przedsiębiorców korzysta z urlopu raz w roku (32 proc.). Nieco mniej — 29 proc.

— wybiera się na wakacje dwukrotnie, natomiast trzy razy w roku wypoczywa jedynie 15 proc. ankietowanych. Co ciekawe, częstotliwość urlopów właścicieli firm nieco się zwiększyła. Jeszcze w 2015 r. odsetek przedsiębiorcówodpoczywających dwa razy w roku wynosił 22 proc., a tych wybierających się na urlop aż trzy razy lub częściej — 11 proc. — Choć wielu biznesmenów nie może całkiem oderwać się od pracy w czasie urlopu, to mają więcej swobody w planowaniu dni wolnych, a także w wyborze miejsca i sposobu pracy. Ponad połowa z nich spędza wakacje za granicą — mówi Adam Głos.

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu tego roku wśród ok. 300 osób prowadzących działalność gospodarczą. © Ⓟ

47 proc. Taki odsetek przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu roku wyjeżdża na urlop tylko na tydzień lub krócej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane