Polski wynalazek dla laryngologii

5 kwietnia wszczepiono pierwszemu pacjentowi protezę ucha środkowego otoimplant stworzoną przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH).

Nad projektem od marca 2016 r. pracuje zespół naukowo-badawczy pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Ziąbki z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH (WIMiC). Prowadzi go w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Lider.

PRZEŁOM:
Wyświetl galerię [1/2]

PRZEŁOM:

Innowacyjny implant umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w przestrzeniach ucha środkowego i skutecznie eliminuje zakażenia bakteryjne. [FOT. ] MACIEJ BERNAŚ, KSAF AGH

Implant bakteriobójczy

Pilotażowa operacja odbyła się w Klinice Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Otoimplant jest protezą ucha środkowego z polimeru zawierającego bakteriobójczy dodatek w postaci nanocząstek srebra. Innowacyjny implant umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w przestrzeniach ucha środkowego i skutecznie eliminuje zakażenia bakteryjne.

Jego innowacyjność polega przede wszystkim na lekkości konstrukcji i bakteriobójczym działaniu, którego nie mają powszechnie stosowane implanty tytanowe. Proteza ma zapewnić pacjentom krótszą rekonwalescencję i ograniczyć ryzyko powikłań i infekcji. Dzięki zastosowaniu tego typu implantów możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych na skutek stanów zapalnych, urazów lub wad wrodzonych.

Badania kliniczne

Dotychczasowe badania protezy obejmowały m.in. ocenę właściwości biologicznych, biozgodności, bakteriobójczości i właściwości fizykochemicznych. Na podstawie wyników wytypowano implanty o najlepszych parametrach i najwyższej skuteczności bakteriobójczej.

Tym samym naukowcy mogli rozpocząć najważniejszy etap, jakim są badania kliniczne z udziałem pacjentów. Do pilotażowych zabiegów zakwalifikowano sześciu pacjentów z uszkodzonym narządem słuchu. Pierwsza operacja wszczepienia implantu odbyła się pod nadzorem dr n. med. Agnieszki Wiatr z Kliniki Otolaryngologii.

— Zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych schorzeń spotykanych w laryngologii. Mnogość bakterii, będących przyczyną tego typu chorób i narastająca oporność na powszechnie stosowane antybiotyki, zmusza do szukania nowych sposobów walki z przewlekłymi zapaleniami ucha środkowego. Jedną z takich metod są wynalazki materiałów o właściwościach nie tylko dobrze przewodzących dźwięk, ale również takich, które będą usuwały stan zapalny. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaproponować chorym nie tylko usunięcie zakażenia bakteryjnego, ale przede wszystkim poprawę słuchu — podkreśla dr Agnieszka Wiatr.

Zespół interdyscyplinarny

Prof. Jerzy Lis, prorektor AGH ds. współpracy, podkreśla, że rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i stwarza dużą szansę dla cierpiących na schorzenia słuchu. Autorzy projektu są pełni zapału i mają nadzieję, że zakończy się on pełnym sukcesem. Dodatkowym atutem jest to, że prace są prowadzone przez interdyscyplinarny zespół.

— Implant to kolejny znaczący krok w dążeniu do stworzenia protezy idealnej. Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie, które będzie alternatywą dla obecnie stosowanych protez. Przeprowadzona operacja jest zwieńczeniem naszej pracy, choć największą nagrodą będzie dla nas satysfakcja pacjentów z przywrócenia im percepcji dźwięku — mówi dr inż. Magdalena Ziąbka, kierownik projektu z WIMiC AGH.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: www.otoimplant.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Polski wynalazek dla laryngologii