Czytasz dzięki

Polskie kopciuchy

opublikowano: 23-02-2020, 22:00

W wyszukiwaniu tzw. kopciuchów miał pomagać bot, czyli oprogramowanie umożliwiające zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów zamieszczanych na portalach internetowych.

Program wykrywa te oferty, w których kocioł nie spełnia określonych wymogów. Kontrole ruszyły w grudniu 2019 r. Sprawdzane są urządzenia grzewcze o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW. Za naruszanie przepisów dotyczących etykiet energetycznych (parametry pieca) grozi kara nawet do 50 tys. zł. 124 — tyle aukcji kotłów zostało zamkniętych przez organy kontrolne. UOKiK ostrzegł pisemnie przedsiębiorców oferujących około 400 kotłów grzewczych. Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według WHO na liście 50 miast z najgorszym powietrzem w UE aż 36 to miasta polskie.

3 tys. Tyle internetowych aukcji kotłów na paliwo stałe było w tym roku pod lupą Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na portalach Allegro, OLX, Sprzedajemy, Lento, Gumtree.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu