Polsko-rumuńskie plany EUCO

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Kancelaria odszkodowawcza szuka nowych źródeł zarobku na rodzimym rynku. Na razie żyłę złota odkryła nad Morzem Czarnym.

Najbardziej dochodowe źródło przychodów kancelarii odszkodowawczych, czyli koszyk spraw o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, wysycha, a rynek skurczył się z 2 mld zł do 1,2 mld zł (roczna suma świadczeń przepływająca przez kancelarie odszkodowawcze). W marcu Sąd Najwyższy uznał, że zadośćuczynienia należą się również bliskim poszkodowanych, którzy znajdują się w stanie wegetatywnym. Jednak to źródło nie będzie aż tak dochodowe, jak zakładała branża odszkodowawcza przed wydaniem uchwały. SN w uzasadnieniu mocno ograniczył grupę osób, którym należy się finansowa rekompensata za zerwane więzi. O sprawie informowaliśmy na łamach „PB” w artykule „Ubezpieczyciele będą mieć problem” z 27 marca. Taki obrót sprawy nie martwi jednak Krzysztofa Lewandowskiego, prezesa Europejskiego Centrum Odszkodowań(EUCO), największego gracza z branży na polskim rynku.

Krzysztof Lewandowski
Zobacz więcej

Krzysztof Lewandowski fot. WM, Puls Biznesu

— Naszą specjalnością są szkody osobowe. W najlepszych miesiącach co siedem minut reprezentowaliśmy klienta na wokandzie. W czwartek wygraliśmy sprawę o 300 tys. zł zadośćuczynienia dla bliskiego osoby, pozostającej w stanie wegetatywnym. Trudno mi teraz oszacować, jaka może być skala tego typu roszczeń. Nie uzależniamy naszej działalności od tych spraw i rozwijamy również inne segmenty — m.in. szkód medycznych, pracowniczych i rolniczych — wylicza Krzysztof Lewandowski.

Obecnie EUCO może pochwalić się portfelem prowadzonych spraw o wartości 675 mln zł. Ponadto spółka koncentruje się na optymalizacji kosztów linii biznesowej dotyczącej szkód osobowych — dostosuje je do potrzeb rynkowych. W pierwszym półroczu 2018 r. spółka obniżyła wydatki aż o ponad 30 proc. Jak deklaruje prezes EUCO, jeszcze lepsze efekty nowej polityki kosztowej spółka zaprezentuje w kolejnych kwartałach.

Krzysztof Lewandowski wielkie nadzieje pokłada też w rozwoju należącej do grupy spółki EUCOvipcar, zajmującej się wynajmem aut zastępczych. Zdaniem prezesa EUCO, świadczenia komunikacyjne, wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe bywają niższe nawet o kilkanaście tysięcy złotych od zasądzanych przez sądy. Obecnie ok. 60 proc. wartości portfela tego typu spraw, prowadzonych przez EUCO, jest w toku postępowania sądowego.

Od stycznia do czerwca giełdowe EUCO wypracowało ponad 11,2 mln zł EBITDA (wzrost o 16,4 proc. r/r). W wynikach grupy, oprócz przychodów z EUCOvipcar, dominuje również Centrul European De Despagubir, rumuńskiej firmy, należącej do EUCO.

— Rumunia to trudny rynek, ale bardzo obiecujący. Przez pierwsze 5 lat [EUCO obecne jest na tamtejszym rynku od 7 lat — red.0 nie mogliśmy osiągnąć zamierzonej skali działalności: pozyskania ok. 700 nowych spraw miesięcznie. Od dwóch lat udaje się nam realizować ten cel, dlatego biznes dynamicznie się rozwija. Od roku reprezentujemy klientów również w tamtejszych sądach. Rozpoczęte sprawy wciąż się toczą, więc na największe wpływy liczymy w 2019-20 r. — mówi Krzysztof Lewandowski.

Ujawnia, że przygotowuje się do założenia dwóch nowych spółek w Rumunii. Najprawdopodobniej będzie to firma pożyczkowa i wypożyczalnia.

— W Rumunii chcemy sklonować usługi, które oferujemy na polskim rynku, charakteryzujące się wysokim zapotrzebowaniem ze strony klientów i jednocześnie wysoką rentownością dla spółki. Nie mamy jeszcze konkretnych terminów — mówi prezes EUCO.

Jego zdaniem, chociaż okres przedawnienia spraw w Rumunii to 4 lata (w Polsce wynosi 20 lat), nie jest to bariera, uniemożliwiająca prowadzenie rentownego biznesu na tamtejszym rynku. Krzysztof Lewandowski ujawnia również, ze EUCO analizuje możliwości wejścia na inne rynki. Spółka jest obecna również w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, gdzie ma znikomy udział i na razie nie robi nic, aby to zmienić. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu