Polsko-tajski wzrost rękawiczkowy

opublikowano: 16-04-2018, 22:00

Nowa fabryka giełdowego Mercatora Medical w Tajlandii dopiero się rozkręca, ale wyniki spółki już idą mocno w górę, a wraz z nimi kurs.

Otoczenie jest korzystniejsze, surowce tańsze, produkty droższe, a kursy walut sprzyjają, więc produkujący w Azji lateksowe rękawiczki Mercator Medical nie ma powodów do narzekań. Zgodnie z opublikowanymi przez spółkę wstępnymi wynikami za pierwszy kwartał, jej przychody od stycznia do marca skoczyły o ponad jedną piątą, a zyski jeszcze bardziej. W efekcie podczas poniedziałkowej sesji na GPW kurs spółki szedł w górę o prawie 10 proc.

Na poziomie EBITDA Mercator Medical zarobił w pierwszym kwartale 7,2 mln zł, o 93 proc. więcej niż rok wcześniej, a na poziomie netto wykazał 4,4 mln zł zysku, czyli tylko o 1 mln zł mniej niż przez cały ubiegły rok.

— W 2017 r. z kwartału na kwartał notowaliśmy coraz lepsze wyniki. W ten rok wchodzimy już z marżami zbliżonymi do 2016 r., a jednocześnie rozwinęliśmy od tamtego czasu skalę biznesu. W wynikach pierwszego kwartału 2018 r. ujmujemy jeszcze nie w pełni efektywną produkcję z nowej fabryki — mówi Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercatorze Medical.

Mercator Medical za 119 mln zł — pozyskanych m.in. przy okazji oferty publicznej spółki w 2016 r. — stawia w Tajlandii nową fabrykę rękawic nitrylowych. Pierwsze linie produkcyjne ruszyły już w czwartym kwartale ubiegłego roku. Moce produkcyjne Mercatora jeszcze w ubiegłym roku pozwalały na produkcję rocznie 1,2 mld sztuk rękawic z naturalnego lateksu — od tego roku, dzięki produkcji rękawic nitrylowych (a więc ze sztucznego lateksu) moce te będą ponad dwa razy większe.

— Wszystkie linie powinny działać najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy nasze moce produkcyjne wzrosną do 3 mld sztuk rękawic rocznie — mówił przy okazji prezentacji wyników rocznych spółki Wiesław Żyżnowski, jej prezes i główny akcjonariusz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Polsko-tajski wzrost rękawiczkowy